Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania (ZDJĘCIA)


Prof. Jadwiga Rotnicka urodziła się w 1943 roku w Lubochni, w Wielkopolsce. Dzieciństwo i okres szkolny spędziła w Gnieźnie, od 1966 roku jest związana z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na którym zdobyła stopień doktora nauk geograficznych ze specjalizacją w hydrologii. W 1989 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w tej samej specjalności na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W latach 1990-2007 zasiadała w Radzie Miasta Poznania, której była przewodniczącą. W 2007 roku została wybrana na Senatora Rzeczypospolitej Polskiej, tę funkcję pełniła do 2023 roku. Jej praca legislacyjna koncentrowała się na kwestiach związanych z dziedzinami, w których jest niekwestionowaną ekspertką – ochroną środowiska, zarządzaniem zasobami wodnymi oraz edukacją. Była też m.in. prezeską Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania im. Cyryla Ratajskiego. W 2012 roku otrzymała statuetkę ,,Lider Pracy Organicznej” przyznaną przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego w Poznaniu, a trzy lata później została nagrodzona Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Tytuły Zasłużonych dla Miasta Poznania otrzymali:

Krystyna Babiak – radca prawny, doktor prawa pracy, która przez wiele lat wykładała na UAM. Od prawie czterdziestu lat angażuje się w działalność samorządu zawodowego radców prawnych, przez kilkadziesiąt lat była jego niekwestionowaną liderką. Od lat też inicjuje i wspiera akcje wspierające wprowadzenie prawa do szkół podstawowych oraz średnich. Za swoją pracę i aktywną działalność dr Krystyna Babiak została odznaczona m.in. Złotą Odznaką Honorową Miasta Poznania.

Andrzej Byrt – doktor nauk ekonomicznych, który od 1978 roku był zawodowo związany z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, piastując w nich trzykrotnie funkcję prezesa. Reprezentował Polskę na arenie międzynarodowej w długoletniej działalności dyplomatycznej. Dwukrotnie obejmował stanowisko ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego Polski w Republice Federalnej Niemiec, otrzymał także nominację na ambasadora RP we Francji, został akredytowany w Monako. Był aktywnie zaangażowany w proces negocjacji Polski z Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Był doradcą trzech prezydentów Polski: Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego.

Włodzimierz Marciniak, który współzałożył Koło Przyjaciół Dzieci, organizował przez wiele lat Gwiazdkę dla najmłodszych, a także wspólne ferie i wyjazdy. Wspólnie z przyjaciółmi stworzył pierwsze w Poznaniu kino świetlicowe – „Kino Miś”. W 1975 roku ponad 200 dzieci uczęszczających na świetlicę i do okolicznych przedszkoli podpisało wniosek o przyznanie mu Orderu Uśmiechu. Włodzimierz Marciniak cały czas udziela się społecznie, jest także Przewodniczącym Poznańskiego Klubu Kawalerów Orderu Uśmiechu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz