Uroczysta sesja Rady Miasta Poznania


Nagrodę Naukową Miasta Poznania otrzymała prof. Małgorzata Dawidowska. Naukowczyni prowadzi badania związane z ostrą białaczką limfoblastyczną, najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego. Prace jej zespołu koncentrują się na integracji danych z badań na poziomie genetycznym i epigenetycznym, wykonywanych w próbkach pochodzących od pacjentów oraz wykorzystanie szeregu testów funkcjonalnych z użyciem linii komórkowych. Nadrzędnym celem jest identyfikacja nowych czynników o potencjale prognostycznym i terapeutycznym, które pozwolą na personalizację leczenia tej białaczki. Prof. Małgorzata Dawidowska jest absolwentką Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, obecnie związaną z Instytutem Genetyki Człowieka PAN. Dwukrotnie odbyła staż naukowy w grupie prof. Jacquesa J.M. van Dongena, na Wydziale Immunologii Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, doktorat uzyskała na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

– To ogromny zaszczyt i onieśmielające doświadczenie – mówiła laureatka. – Dziękuję członkom kapituły i mojemu miastu. Ta nagroda jest ważna, bo pokazuje kwestię, która jest istotna dla mnie i innych naukowczyń. Mówi się dużo o tym, jak ważna w nauce jest mobilność – i to jest prawda. Ale ta nagroda pokazuje, że nawet spędzając większość życia zawodowego w jednym miejscu, będąc otoczoną ludzmi, którzy podzielają pasję i zaangażowanie, można robić dobrą naukę. Nagrodę traktuję jako docenienie dla całego zespołu.

Nagrodę Sportową Miasta Poznania otrzymała – po raz drugi – Karolina Naja. Wybitna kajakarka treningi rozpoczęła w 2001 r., a w 2009 r. podjęła studia na Zamiejscowym Wydziale Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim i dołączyła do klubu AZS AWF Gorzów Wielkopolski. Rok później osiągnęła pierwszy poważny sukces seniorski – III miejsce na mistrzostwach świata w kategorii K4 500 m, które odbyły się w Poznaniu. Jest zawodniczką kadry narodowej w kajakarstwie nieprzerwanie od 2009 r. W 2020 r. została zawodniczką KS Posnanii, żeby jeszcze lepiej przygotować się do igrzysk olimpijskich w Tokio w 2020 r., w których zdobyła dwa medale – srebro w konkurencji K2 500 m oraz brąz w K4 500 m. Zdobyła cztery medale igrzysk olimpijskich (jeden srebrny i trzy brązowe) oraz wiele medali imprez o randze mistrzostw świata, Europy czy igrzysk europejskich. Jest sportową stypendystką Miasta Poznania.

Kapituła Nagrody Sportowej uhonorowała nagrodą sportową w kategorii trenerskiej Tadeusza Osika. Poznański trener swoją karierę rozpoczął w 1978 r., a od 2003 roku związany jest z klubem OŚ AZS Poznań. Przez 20 lat był szkoleniowcem kadry olimpijskiej i narodowej w Polskim Związku Lekkiej Atletyki. Podczas swojej długoletniej kariery wychował medalistów mistrzostw Polski, mistrzostw świata i mistrzostw Europy w biegach. Od 2016 roku jest członkiem zarządu i wiceprezesem Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.

– Dziękuję za to wyróżnienie – mówił laureat. – Jako trener lekkiej atletyki miałem przyjemność studiować na poznańskiej AWF. Zdobyta tam wiedza zostaje w człowieku cały czas. Staram się do niej wracać i wykorzystać podczas swojej działalności sportowej. AW

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz