Upamiętnili Powstanie Wielkopolskie


W grudniu minie 99 lat od wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z okazji rocznicy MPK Poznań rozpoczyna akcję „Przypnij Kokardę” mającą na celu podkreślenie wagi zrywu narodowego i uczczenie pamięci o uczestnikach powstania.

– Co roku, na początku grudnia na tereny Poznania wyjeżdża zabytkowy tramwaj, który ma przypomnieć mieszkańcom o patriotycznym zrywie. Chcemy w ten sposób manifestować pamięć o wydarzeniach z tamtego okresu- mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK.

MPK wraz z firmą Aquanet SA uczciło 99 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. W ramach prowadzonej przez nich akcji w poniedziałek, 11 grudnia po ulicach centrum Poznania kursował specjalny „Powstańczy tramwaj”. Był on przystrojony biało-czerwonymi wstążkami i flagami. Uczestnicy wydarzenia, na pokładzie tramwaju, otrzymali pamiątkowe przypinki w narodowych barwach.

– Myślę, że ta inicjatywa zatacza coraz szersze kręgi. Zachęcamy mniejsze firmy komunikacyjne do tego, aby podkreślały pamięć o powstańcach i brały w niej udział. Również coraz więcej Wielkopolan dołącza do akcji. Mamy nadzieję zaszczepić pamięć o powstaniu i liczymy, że kolejna, 100-letnia rocznica powstania odbije się szerokim echem – dodaje Iwona Gajdzińska.

Również kierowcy, motorniczy i pracownicy MPK są zaangażowani w celebrowanie obchodów Powstania Wielkopolskiego. Od 11 grudnia ich ubrania są ozdobione kokardą upamiętniającą zryw niepodległościowy. Z kolei pracownicy Aquanetu udekorowali hydranty symbolami stworzonymi przez poznańskich seniorów.

Na ulicach Poznania kursują również autobusy prezentujące okolicznościową grafikę, upamiętniającą zwycięskie powstanie.

Pamiątkowe rozetki można również otrzymać w punktach obsługi klienta firmy Aquanet – przy Ulicy Dolna Wilda, a także przy ulicy Piątkowskiej. Pojawia się tam również broszury z sylwetkami czterech kobiet tzw. Matek Chrzestnych Powstania Wielkopolskiego, czyli Anieli Tułodzieckiej, Janiny Omańkowskiej, Heleny Rzepeckiej i Zofii Sokolnickiej

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku przeciwko Rzeszy Niemieckiej. Polscy mieszkańcy Prowincji Poznańskiej domagali się włączenia ziem zaboru pruskiego do terenów Rzeczypospolitej. Ostatecznie, Polacy zwyciężyli i osiągnęli wszystkie zakładane przez nich cele. Było to jedno z czterech zwycięskich powstań w dziejach Polski.

źródło poznan.pl
Fot. MPK

Dodaj komentarz