Upadłość konsumencka rozwiązaniem problemów dłużnika? Nie zawsze!


Rosnący kryzys gospodarczy to katastrofalny skutek pandemii, która trwa już od ponad roku. Koszmar zadłużenia dopadł polskich przedsiębiorców i nic nie wskazuje na to, by miał się szybko skończyć. Jednym ze sposobów na oddłużenie jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej. W teorii to prosta procedura, skutkująca uwolnieniem dłużnika od zaciągniętych należności. W rzeczywistości istnieje również drugie dno. W tym wpisie skupimy się na wyjaśnieniu, co daje upadłość konsumencka oraz kiedy zdecydowanie się na nią nie jest tak korzystne, jak mogłoby się wydawać.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nie jest lekarstwem na wszystkie długi

Dla osoby niewypłacalnej każda szansa pozbycia się ciężaru w postaci długów wydaje się być cudownym kołem ratunkowym. Trzeba jednak wiedzieć, że nie na każde zadłużenie opracowano magiczny sposób, który jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki usunie wszelkie należności. Sama upadłość konsumencka też nie spowoduje automatycznego wymazania długów. W większości przypadków ustalany jest plan spłaty wierzycieli, którego należy bezwzględnie przestrzegać.

Zgodnie z prawem upadłościowym i naprawczym, każdy dłużnik, jak również każdy z jego osobistych wierzycieli, może złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości. Takie działanie niesie ze sobą szereg konsekwencji, których trzeba być świadomym. Upadłość konsumencka to bardzo poważny krok stawiany dopiero wtedy, gdy nie ma innej szansy na spłatę długów.

Likwidacja majątku i ograniczenie dostępu do środków. Skutki upadłości

Konsument chcący ogłosić upadłość konsumencką musi znać warunki, których niespełnienie spowoduje oddalenie wniosku przez sąd (jednym z nich jest ten, że niewypłacalność musi być niezawiniona). Ponadto musi zdawać sobie sprawę ze wszystkich skutków bankructwa. Wśród nich najważniejszym jest utrata całego majątku. Słowem: celem zaspokojenia wierzycieli, syndyk upłynni nieruchomości oraz ruchomości, będące w posiadaniu dłużnika. Kolejną z konsekwencji ogłoszenia upadłości jest utrata prawa do części dochodów.

Gdy osoba zadłużona znajduje się w sytuacji bez wyjścia, upadłość konsumencka może być drogą do pozostawienia przeszłości za sobą. Nie da się ukryć, że jest to skuteczna metoda na umorzenie długów i zyskanie szansy na nowe życie, ale dopiero po pewnym czasie. W każdym przypadku oddłużanie wiąże się z innymi konsekwencjami, wymagającymi dokładnego przeanalizowania. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto ją kilkukrotnie przemyśleć, a najlepiej skonsultować się z doświadczonymi prawnikami. Można ich znaleźć w Kancelarii Radców Prawnych R. Ptak i Wspólnicy – po zbadaniu sprawy, specjaliści przedstawią dłużnikowi możliwe sposoby rozwiązania jego problemów. W przypadku zdecydowania się na ogłoszenie bankructwa, zapewnią kompleksową pomoc w sporządzeniu wniosku i doprowadzeniu sprawy do szybkiego finału. Więcej ważnych informacji na temat upadłości konsumenckiej znajdziesz na stronie Kancelarii. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć o postępowaniu upadłościowym i podejmij słuszną dla siebie decyzję.

Dodaj komentarz