Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu otwiera Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych


Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych (LITO) Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, którego otwarcie nastąpiło dzisiaj, to nowoczesna przestrzeń edukacyjno-badawcza, wyposażona w najnowocześniejsze technologie obróbkowe branży drzewnej dostępne na rynku. To przełomowe przedsięwzięcie umożliwi studentom, badaczom i przedsiębiorcom zdobycie unikalnych doświadczeń w dziedzinie obrabiarek, programowania oraz przemysłowej cyfryzacji.

Laboratorium Innowacyjnych Technologii Obróbkowych

Wartość sprzętu w laboratorium sięga prawie 1 mln euro, a jego wyposażenie będzie na bieżąco wymieniane na najnowsze modele, zapewniając użytkownikom dostęp do najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych.

Laboratorium jest wyposażone w state-of-the-art obrabiarki, urządzenia i narzędzia do przerobu drewna i tworzyw drewnopochodnych, pochodzące od światowych liderów w dziedzinie ich produkcji. Maszyny w LITO charakteryzują się wysokim stopniem automatyzacji, sterowaniem numerycznym i dostosowaniem do najnowocześniejszych standardów cyfryzacji związanych z Przemysłem 4.0. W skład wyposażenia wchodzą m.in. pięcioosiowe centrum sterowane numerycznie, automatyczna optymalizerka poprzeczna, strugarka czterostronna, oklejarka wąskich powierzchni sterowana numerycznie oraz zrobotyzowane gniazdo obróbkowe z sześcioosiowym robotem przemysłowym. Brzmi skomplikowanie, ale to sprzęt o najwyższym standardzie, który nie tylko spełnia obecne wymagania techniczne, ale także jest gotowy sprostać wyzwaniom przemysłu przyszłości.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz