Ulica Podkomorska z nową odsłoną parku. Wiosną będzie jeszcze więcej drzew i krzewów


Projekt zagospodarowania terenu zakładał uwzględnienie istniejącej przyrody, co oznacza, że drzewa i krzewy, które tam rosły, pozostały na swoich miejscach, a małą architekturę zaprojektowano tak, by nie naruszała zieleni. Usunięte zostały jedynie topole, które ze względu na martwicę, stanowiły zagrożenie dla odwiedzających park – w tym dzieci, które korzystają z placu zabaw.

Wiosną ruszą prace związane z II etapem zagospodarowania tego terenu. Pojawi się tam łąka kwietna, a w wydeptanych miejscach trawa. Zarząd Zieleni Miejskiej zasadzi 11 sztuk klonu czerwonego, surmii bignoniowej, sosny czarnej i świerku serbskiego. Znajdzie się również głóg pospolity, dereń biały i kalina koralowa. ZZM posadzi w sumie 3200 sztuk krzewów, w tym m.in. jałowca sabińskiego, budleję Dawida, jaśminowiec wonny, krzewuszkę cudowną, laurowiśnię wschodnią i oliwnik wąskolistny. Całość upiększy 5365 sztuk bylin i pnączy, np.lawenda wąskolistna, jeżówka purpurowa, konwalia majowa, szałwia omszona i macierzanka piaskowa. Oprócz tego pojawi się ponad 2700 roślin okrywkowych i pnączy, tj. proso rózgowe, przetacznik, zawciąg i bluszcz pospolity.

Przedsięwzięcie od początku wspierają mieszkańcy. – Zieleniec przy Podkomorskiej przez wiele lat był po prostu zaniedbany, dlatego cieszy nas że wreszcie został zrewaloryzowany we właściwy sposób – mówi Aleksander Przybylski ze Stowarzyszenia Mieszkańców Abisynia im. M. Rajewskiego.- Największy nacisk kładliśmy na pozostawienie naturalnych samosiewów i układu ścieżek wypracowanego przez lata użytkowania zieleńca. Tak żeby nie poprawiać na siłę przyrody oraz wydeptanych przez mieszkańców przejść. Oczywiście wyleciało trochę starych i mocno zdegenerowanych topól, ale w ich miejsce posadzone zostaną nowe gatunki. Została za to część mirabelek, których owoce są bazą pokarmową dla ptaków – zaznacza Przybylski. I dodaje, że dbałość o przyrodę jest szczególnie ważna dla mieszkańców Abisynii. Z własnej inicjatywy wywiesili budki lęgowe w ramach akcji „Wróblu wróć” i każdego roku dbają o ich porządek.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz