Ulica Kościelna zmieni się nie do poznania (ZDJĘCIA)


– Pracując nad koncepcją zagospodarowania ulicy Kościelnej kierowaliśmy się chęcią stworzenia układu, który nie wymagałby radykalnych zmian, lecz stopniowo porządkowałby kolejne fragmenty ulicy – wyjaśnia Kamil Ziółkowski, jeden z autorów zwycięskiej koncepcji. – Ze względu na bliskość Parku Sołackiego i planowanego mniejszego parku na terenie nowego osiedla na miejscu fabryki „Goplana”, staraliśmy się stworzyć miejsce o własnym, unikalnym kodzie, które byłoby łatwe do zapamiętania i odróżnienia od każdej z pozostałych alei lub parków w Poznaniu. Chcieliśmy doprowadzić do tego, by Kościelna przestała sprawiać wrażenie przypadkowego, zielonego skweru, a stała się miejscem czytelnym i dostępnym dla pieszych.

Jak podkreśla student UAP, ulica Kościelna ma duży potencjał – może stać się w przyszłości przyjaznym miejscem wypoczynku oraz traktem łączącym Jeżyce z Sołaczem.

– Przy uspokojeniu ruchu samochodowego, Kościelna dzięki dużej ilości zieleni i przestrzeni przeznaczonej dla pieszych, stałaby się bardziej przyjazna dla powstawania np. kolejnych lokali gastronomicznych, które już teraz coraz bardziej ożywiają tę ulicę. Nie byłaby kolejną aleją, którą możemy przede wszystkim przejść, lecz miejscem, w którym warto się zatrzymać. Wierzymy, że może tak się stać w przyszłości – tłumaczy Kamil Ziółkowski.

Zwycięska koncepcja zostanie wykorzystana przez Zarząd Zieleni Miejskiej do opracowania projektu przebudowy ul. Kościelnej. Autorzy prac, którzy otrzymali pierwszą i drugą nagrodę, będą zaproszeni do współpracy przy jego tworzeniu.

Wystawa pokonkursowa stanęła w holu Urzędu Miasta Poznania (obok sali Sesyjnej). Zobaczyć tam będzie można wszystkie 17 prac, które zostały zgłoszone do konkursu (około 50 plansz). Ekspozycja będzie czynna prawie dwa tygodnie – do 23 marca.

Zdjęcia Hieronim Dymalski

źródło poznan.pl

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz