„Ukraińska Wiosna” 2021


XIV Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna” odbędzie się od 3 do 5 listopada w Poznaniu. Patronat nad wydarzeniem sprawuje Nasz Głos Poznański. 

Wiosenna jesień a może jesienna wiosna? Mniejsza o słowa. Najważniejsze, że wracamy do sal, galerii, spotkań, rozmów, pokazów i seansów na żywo. Nie daliśmy się zmutować i będzie tak, jak lubicie, czyli interdyscyplinarnie (różne gatunki muzyki, teatr, film, literatura, sztuki wizualne) oraz klimatycznie (znów będziemy przesiadywać w przyjaznej przestrzeni CK Zamek długo po opadnięciu kurtyn i zgaszeniu światła i omawiać to, co przeżyliśmy w kolejnym festiwalowym dniu). Tyle Ukrainy w Poznaniu! Nie widziałeś tego jeszcze? To popatrz…
Spektakl Teatru Emigrant „Żywot”


Teatr Emigrant to twórcza przestrzeń dla emigrantów z różnych krajów (Ukraina, Białoruś, Rosja, Gruzja) powstał w 2019 r. w Poznaniu, z wielkiej miłości do teatru i z ogromnej potrzeby wyrażenia siebie w obcym państwie. Aktorzy i aktorki Teatru Emigrant chcą integrować się w życie i kulturę Polski, ale zachować swoją autentyczność. Ten projekt istnieje dzięki entuzjazmowi i pasji jego uczestników, a także przyjaźni z Fundacją Barak Kultury, rezydentem której jest Teatr Emigrant.
Zaprezentuje on spektakl „Żywot”. Żywot – w językach słowiańskich oznacza brzuch, jako część ciała, natomiast pierwotne znaczenie tego słowa to „życie”. Ta gra słów ma istotne znaczenie w rozumieniu idei spektaklu. Oparty jest on na prawdziwych historiach aktorek, w którym główną rolę odgrywają emocje, myśli, doznania ich jako kobiet. Pokaże najgłębszą eksplorację kobiecych dusz przez różne etapy życia. Opowie o tym wieloma głosami w trzech językach: polskim, ukraińskim oraz białoruskim.
Spektakl został zainspirowany mitami, eposami i legendami, światem muzyki etnicznej, starożytnymi korowodami i tańcami. Ale jednocześnie jest to historia współczesna, zrozumiała każdej kobiecie, która w przyspieszającym tempie życia przestała odczuwać swoje korzenie i potęgę rodu. To droga poszukiwania siebie, swojego miejsca pod Drzewem Życia.
Kiedy: 3.11.2021 r.
Gdzie: Sala Wielka.
Godz.: 19:00.
Czas trwania: 50 minut.
Obowiązują wejściówki – dostępne w kasie CK Zamek.
Link do wydarzenia: https://bit.ly/3lRbVkI.

Dyskusja po spektaklu „Żywot”


Po spektaklu odbędzie się spotkanie-dyskusja z reżyserką Olhą Hryhorash. To absolwentka Uniwersytetu Artystycznego w Charkowie, aktorka, reżyserka, animatorka kultury. Założycielka i liderka kilku niezależnych projektów teatralnych, w tym Teatru „Empyreus” (Ukraina) i Teatru Emigrant. Mieszka w Poznaniu. Spotkanie poprowadzi Ryszard Kupidura.
W dyskusji udział wezmą też: Olga Maciupa – dramatopisarka, poetka, teatrolożka, reżyserka, uczestniczka i organizatorka wielu projektów artystycznych, doktor nauk humanistycznych w zakresie teatrologii oraz Żanna Słoniowska – Ukrainka z polskimi korzeniami, dziennikarka, tłumaczka i pisarka. Autorka powieści „Wyspa” i „Dom z witrażem”.
Kiedy: 3.11.2021 r.
Gdzie: Sala Wielka.
Godz.: 20:00.
Obowiązują wejściówki – dostępne w kasie CK Zamek.
Link do wydarzenia: https://bit.ly/3aO91Hc.

Wystawa Fotograficzna Projektu Ukraїner
Ukraїner – projekt medialny skierowany do wielbicieli interesujących odkryć geograficznych i multikulturowości. Przedstawione historie inspirują, zachęcają do podróży i poszerzają granice myślenia. „Ukraińska Wiosna” proponuje wspólne z Ukraїnerem odwiedzić kilka regionów Ukrainy, poznać wyjątkowych ludzi, zanurzyć się w niezwykłych historiach zwiedzając wystawę. Poświęć popołudnie na odwiedziny Galerii Poznańskiego Łazęgi, aby zapoznać się z nieznaną Ukrainą, jej kulturą i dziedzictwem, a także współczesnością, oglądając fotografie z wypraw, filmy, czytając krótkie historie oraz inne materiały. Odwiedźmy razem Ukrainę, jakiej nie znamy! Autorem projektu jest Bohdan Logvenenka, który zobaczyłe wszystkie regiony Ukrainy (o jego działalności przeczytać można tu: https://bit.ly/3b5C8G7).
Kiedy: 3.11. – 10.11.21.
Gdzie: Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska, ul. Św. Marcin 75, Poznań.
Godz.: 16:00 – 21:00, codziennie.
Wstęp wolny! Wystawa potrwa dłużej niż cały festiwal – prosimy więc sprawdzać aktualizacje na wydarzeniu oraz na stronie internetowej!
Więcej o projekcie Ukraїner znajdziecie na stronie: https://ukrainer.net/pl/. Link do wydarzenia: https://bit.ly/3FUdpTw.

Spotkanie przedpremierowe


Spotkanie przedpremierowe z pomysłodawcą filmu „Ukraïner. The Movie”Bogdanem Logvnenkiem oraz reżyserem Mykolą Noskiem odbędzie się dzień przed premierą.
Kiedy: 4 listopada.
Gdzie: Atelier WIMAR Stowarzyszenie Łazęga Poznańska.
Godz.: 18.
Wstęp wolny!

Pokaz filmu „Ukraïner. The Movie”


„Ukraïner. The Movie” to historia o życiu codziennym najmniej znanego kraju Europy. Film składa się z sześciu historii splecionych w jedną opowieść. Pokazuje zwykły dzień Ukrainy, który tworzą zwykli Ukraińcy. Bohaterowie nie są między sobą powiązani, ich światy są różne. Właśnie te różnice łączą kraj.
Podczas gdy artysta maluje porzuconą chatę w podolskiej wsi, na Polesiu zbieracze miodu wspinają się po drzewach po kolejną jego porcję. Wtedy w Kamieńcu Podolskim kierowca busa kończy pracę i ubiera się w strój gracza motoballu. Z atmosfery szumu i ryku silników trafiamy na Besarabię, w cichą miejscowość Prymorske, na latarnię, z której nadzorca uważnie wpatruje się w horyzont. Następnie lądujemy w Karpatach, gdzie rodzina Kiszczuków umieszcza pierwszą wełnianą nić w przyszłym liżnyku. Stamtąd przemieszczamy się do sarkofagu Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, gdzie codziennie pracują setki ludzi.
Kiedy: 5.11.2021 r.
Gdzie: kino Pałacowe.
Godz.: 18:00.
Obowiązują wejściówki – dostępne w kasie CK Zamek.
Więcej informacji o projekcie Ukraїner oraz o filmie znajdziecie na stronie:
https://ukrainer.net/the-movie-pl/. Link do wydarzenia: https://bit.ly/3DTVomx.

Koncert zespołu Hylla


Zespół powstał z potrzeby wyruszenia w muzyczną podróż ścieżkami przodków. Hylla to połączenie elektroniki z motywami etnicznymi. Inspiracje czerpie u źródeł korzystając z archiwalnych nagrań, pieśni zebranych w trakcie etnograficznych ekspedycji po regionach łemkowskim i bojkowskim, Nadsania, Chełmszczyzny, a także od autentycznych pieśniarzy i muzyków będących skarbnicą folkloru w najczystszej, pierwotnej formie. Pieśni, które wykonują, opowiadają o miłości, tęsknocie, nadziei, radości, pięknie i delikatności otaczającego nas świata. Współczesne aranżacje i nieszablonowe podejście do materii dźwiękowej pozwalają każdemu ze słuchaczy odnaleźć coś co sprawi, że muzyka tradycyjna – etniczna staje się ciągle aktualna i ciekawa.
Skład zespołu: Gosia Pauka (voc) – półfinalistka 9. edycji Voice of Poland, Karolina Serkies (voc), Andrzej Olejnik (skrzypce, elektronika) – współzałożyciel zespołu LemOn, Krzysztof Figurski (instrumenty klawiszowe, syntezatory) – kompozytor, aranżer.
Kiedy: 4.11.2021 r.
Gdzie: Sala Wielka.
Godz.: 20:00.
Obowiązują wejściówki – dostępne w kasie CK Zamek. Link do wydarzenia: https://bit.ly/3paqG4k.

Koncert zespołu LeonVoci


LeonVoci – zespół wokalny w składzie: Nazar Tatsyshyn (lider), Ihor Radvanskyi, Andriy Stetskyy, Roman Chava – został założony w 2015 r. we Lwowie. Każdy z artystów jest zawodowym śpiewakiem, ma duże doświadczenie sceniczne – zarówno na scenach operowych, jak i estradowych, w charakterze solisty, jak też członka zespołu. Ich koncerty są ucztą dla ucha każdego melomana.
LeonVoci ma w repertuarze znane arie operowe, światowe przeboje musicalowe, utwory muzyki rozrywkowej, pieśni ludowe (głównie ukraińskie), kolędy. Różnorodność repertuaru wykonywanego w różnych językach (ukraiński, polski, włoski, angielski, francuski, hiszpański), naturalne, aksamitne brzmienie głosów i znakomite wyczucie harmonii powoduje, że ten młody kwartet tenorów cieszy się coraz większą popularnością na scenach Europy.
LeonVoci to laureaci wielu konkursów wokalnych i festiwali muzycznych. Byli finalistami „The Voice of Ukraine”, w Polsce znani są jako półfinaliści „Mam Talent”. Jurorzy trgo ostatnego powiedzieli:
„Jest coś takiego, jak uniwersalna siła dobrej muzyki. Byliście genialni, brawo! (Agnieszka Chylińska).
„Jesteście objawieniem!” (Małgorzata Foremniak).
„To jest właśnie program „Mam Talent” – wchodzi czterech mężczyzn z wielkim talentem. Macie wielkie głosy, świetnie ustawione. Czysto, pięknie, profesjonalnie. Super” (Augustin Egurrola).
Więcej informacji o zespole: http://leonvoci.com/en/main-page/
Link do wydarzenia: https://bit.ly/2YVJYzX.

***

XIV edycję Festiwalu Kultury „Ukraińska Wiosna” dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz miasta Poznania. Organizatorem jest Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Polska-Ukraina, a współorganizatorem Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Strona internetowa festiwalu: https://poznajsasiada.org/. Red

Fot. Materiały prasowe

 

Dodaj komentarz