Uhonorowani stęszewianie (Galeria)


Ks. Kanonik Jan Małeta został wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel  Gminy Stęszew. Przy okazji Święta Stęszewa wręczono także medale  Zasłużony dla gminy Stęszew.


W piątek w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego Gminy Stęszew odbyło się spotkanie inaugurujące Święto Stęszewa. Wyróżniono na nim osoby zasłużone dla gminy.

– Święto Stęszewa to święto wszystkich mieszkańców gminy, nie tylko Stęszewa – mówił burmistrz Włodzimierz Pinczak. –  To też czas podsumowań. Cieszy pozyskanie pieniędzy z Unii Europejskiej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, cieszą dochody gminy i wykonane zadania. Teraz czas na działania integrujące mieszkańców.

Burmistrz przypomniał, ze gmina w obecnym kształcie geograficznym istnieje od 1973 roku. Dodał, że obecnie nie ma konfliktu między wsiami i miastem, ale… on drzemie.

– Proszę go nie budzić – mówił z uśmiechem burmistrz Pinczak, który podziękował wszystkim osobom przyczyniającym się do rozwoju gminy.

– Stęszew to jedna z 17 gmin powiatu poznańskiego – mówił wicestarosta Tomasz Łubiński. – Liczy on aż 350 tysięcy mieszkańców, dlatego bardzo ważne jest rolnictwo, bo potrzebujemy dobrej Żywności. Życzę sukcesów.

– Gratuluję gminie Stęszew dynamicznego rozwoju – mówił Marek Baumgart, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Takich beneficjentów jak gmina Stęszew mamy niewielu. Inwestycje podejmowane tu służą poprawie środowiska. Gratuluję takiej operatywności i zaangażowania w działalność proekologiczną.

Podczas uroczystego spotkania nagrodzone  zostały  osoby  nominowane przez mieszkańców gminy Stęszew, radnych, instytucje i organizacje społeczne, burmistrza Stęszewa itd., a do nagrody zostały wybrane przez specjalnie powołaną kapitułę. Ta ostatnia na posiedzeniu 18 czerwca dokładnie przeanalizowała wszystkie kandydatury i zdecydowała jednogłośnie, by tytuł Honorowego Obywatela  Gminy Stęszew przyznać księdzu kanonikowi Janowi Małecie – zgłoszonemu przez burmistrza Stęszewa.  Jan Małeta  związany jest z gminą Stęszew od 38 lat, był proboszczem parafii w Tomicach, a przez ostatnie 21 lat – parafii św. Trójcy w Stęszewie. Cieszy się ogromnym autorytetem i szacunkiem nie tylko parafian ale i mieszkańców gminy. Angażuje się w życie społeczności lokalnej. Działań jakie podejmował nie sposób wyliczyć. Przeprowadził wiele prac remontowych i porządkowych kościoła i jego okolicy, przykościelnego cmentarza, podziemnych krypt oraz stęszewskiego cmentarza. Był także inicjatorem przyjęcia NMP za patronkę Stęszewa, posadzenia 4 dębów pamięci, powstania pomnika pamięci na stęszewskim cmentarzu, wprowadzenia relikwii błogosławionego ojca św. Jana Pawła II do kościoła w Stęszewie. Prawdziwy gospodarz stęszewskiej wspólnoty kościoła.

– Pragnę podziękować za wyróżnienie i tytuł – mówił ks. kanonik. – Zdaję sobie sprawę, ze takich jak ja mieszkańców jest więcej, którzy więcej zrobili dla gminy. Z racji pełnionej funkcji starałem się wypełniać wszystko co należy do obowiązków proboszcza, ale zawsze uważałem, ze nie można ograniczać się tylko do spraw kościelnych. Pragnąłem włączyć się  w życie społeczności. Bardzo mi leży na sercu mała ojczyzna – ziemia stęszewska.

 

Potem wręczono medale Zasłużony dla Gminy Stęszew. A otrzymali je:

ZENON ADAMEK – ZGŁOSZONY PRZEZ RADĘ SOŁECKĄ WSI WRONCZYN, KLUB SPORTOWY LZS WRONCZYN ORAZ PRZEZ MIESZKAŃCÓW GMINY STĘSZEW – osoby oraz organizacje, które zgłosiły kandydaturę Zenona Adamka podkreślają, że: poprzez podejmowanie różnych działań społecznych udowodnił, iż można działać skutecznie, wspólnie, bez podziałów pokoleniowych, z korzyścią dla swojej miejscowości oraz całej gminy. Człowiek pracowity i otwarty. Pełni on funkcje Prezesa Gminnego LZS, skarbnika i trenera klubu sportowego LZS Wronczyn, jest wieloletnim członkiem rady sołeckiej sołectwa Wronczyn, a także współorganizatorem corocznego Przeglądu Kolęd w Modrzu. Zaangażowany w podnoszenie standardu świetlicy wiejskiej oraz boiska sportowego we Wronczynie. Twórca młodzieżowej drużyny piłkarskiej. Organizator wielu bezinteresownych działań na rzecz swojego środowiska, do których również aktywizuje młodzież. 

MEDAL NADANY POŚMIERTNIE DLA DOKTORA EUGENIUSZA GOŁĘBSKIEGO, KTÓREGO KANDYDATURA ZGŁOSZONA ZOSTAŁA PRZEZ GRUPĘ RADNYCH GMINY STĘSZEW. Eugeniusz Gołębski był lekarzem z wykształcenia i powołania, wielkim społecznikiem. Dla mieszkańców gminy Stęszew pracował od 46 roku, do chwili śmierci w roku 82. W latach 50-76 pracował jako lekarz medycyny szkolnej, ogromnie zaangażowany w problemy dzieci i młodzieży. Sam zdołał objąć opieką lekarską wszystkie SP i przedszkola w gminie Stęszew. Pracował także w ośrodku zdrowia w Stęszewie. Wyjątkowo czuły na krzywdę i ubóstwo ludzi. Prowadząc praktykę lekarską niejednokrotnie pomagał biednym, nie pobierając za to zapłaty. Wspomagał materialnie ubogie rodziny. Będąc już w podeszłym wieku i zmagając się z chorobą nigdy nie odmówił pomocy, przyjmując pacjentów o każdej porze dnia i nocy, do ostatnich dni swego życia. Przykład altruizmu, bezinteresowności i lekarskiej etyki. Wyróżnienie odebrała ŻONa DOKTORA GOŁĘBSKIEGO – JANINĘ GOŁĘBSKA.

DARIUSZ MIKOŁAJCZAK- ZGŁOSZONY PRZEZ BURMISTRZA STĘSZEWA – już od najmłodszych lat związany był z harcerstwem. W 2005r. mianowany został pełnomocnikiem ZHP na terenie naszej gminy. W tym też roku podjął wyzwanie reaktywowania ZHP Stęszew, którego został komendantem. W czasie swojej działalności wpajał dzieciom i młodzieży takie wartości jak: patriotyzm, braterstwo, przyjaźń, służba, praca itd.  Dał się poznać jako świetny organizator rajdów, obozów, biwaków, ale nie tylko – na uwagę zasługują jego działania jako organizatora WOŚP w gminie, prowadzenie gminnych akademii i uroczystości patriotycznych. Pomimo rezygnacji w marcu tego roku z funkcji komendanta

JANUSZ MINKISIEWICZ – ZGŁOSZONY PRZEZ BURMISTRZA STĘSZEWA – osoba, której zaangażowanie i oddanie sprawom innych ludzi budzi szacunek i uznanie. Od roku 1955 do 1994 działacz KS Lipno (zastępca skarbnika, później skarbnik), sekretarz społecznej komisji budowy stadionu, przewodniczący komisji rewizyjnej klubu, przez 38 lat prezes polskiego związku emerytów, rencistów i inwalidów w Stęszewie. Doceniony m.in.: odznaką honorową za zasługi dla rozwoju woj. poznańskiego, srebrną i brązową odznaką honorową polskiego związku hokeja, złotym krzyżem zasługi, honorowym dyskiem- za zasługi w sporcie itd. Jego działalność to bezcenny dar dla obecnych i przyszłych pokoleń.   

JAN STANISŁAW SZUREK – ZGŁOSZONY PRZEZ MIESZKAŃCÓW GMINY STĘSZEW- w 1945 r.- był współzałożycielem ZHP w Stęszewie, w 58 r- podjął się społecznego działania na rzecz ochrony i ratowania obiektów zabytkowych regionu poznańskiego, za co otrzymał wyróżnienie z rąk wojewódzkiego konserwatora zabytków. Autor monografii dot. historii Stęszewa. Inicjator                    i współautor budowy pomnika z okazji 600 lecia Stęszewa. Inicjator utworzenia Muzeum Regionalnego w Stęszewie, które przez wiele lat prowadził. Odznaczony srebrnym i złotym medalem za działalność społecznego opiekuna miejsc pamięci narodowej. Otrzymał złoty krzyż zasługi, złotą odznakę- zasłużony działacz kultury. Nadal zajmuje się upowszechnianiem wiedzy historycznej w gminie Stęszew, a z jego wiedzy korzysta wielu uczniów gimnazjów, szkół średnich oraz studentów.   

 

 

Dodaj komentarz