Uczniowie Gimnazjum w Buku zostaną przewodnikami po historii swojego miasta


Dzisiaj uczniowie z Gimnazjum im. płk Kazimierza Zenktelera w Buku rozpoczęli warsztaty w ramach „Szkoły Dialogu” – programu edukacyjnego fundacji Forum Dialogu Między Narodami objętego honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Do tegorocznej edycji programu zaproszone zostały szkoły z ponad 50 miejscowości w całej Polsce.

Szkoła Dialogu to program realizowany od 2008 roku, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. Oparty jest on na przekonaniu, że wiedza, zrozumienie i dialog to klucz do przełamywania barier. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU.
Podczas dwóch pierwszych warsztatów uczniowie poznają szereg zagadnień związanych z kulturą i tradycją żydowską. Następnie efekty tych spotkań zaprezentują przygotowując wycieczkę upamiętniającą przedwojenną historię ludności żydowskiej z Buku.
Żydowska historia miasta zaczyna się w 1793 r., gdy Buk znalazł się w obrębie zaboru pruskiego. W mieście przestał obowiązywać przywilej de non tolerantis judeis, a urzędowym językiem stał się niemiecki. Około 1818 r. została założona gmina żydowska, która w latach 40-tych XIX w. wzniosła synagogę i cmentarz. W tym czasie rozpoczęło swoją działalność bractwo pogrzebowe – Hewra Kadisza Gomle Chasidim., powstała też szkoła żydowska z siedzibą przy ul. Stawnej 3.
Do znanych Żydów wywodzących się z Buku należy Samuel Gordon, pisarz, syn rosyjskiego kantora, który wyjechał jako 12-latek do Londynu, gdzie jako jeden z pierwszych żydowskich studentów ukończył Cambridge (filologia klasyczna). Był sekretarzem Wielkiej Synagogi w Londynie.
W połowie XIXw. doszło do pogromu obywateli Buku pochodzenia żydowskiego i dewastacji synagogi. W tym czasie również wielki pożar strawił większość miasta, co stało się przyczyną znacznego pogorszenia bytu jego mieszkańców. Okoliczni Żydzi zaczęli emigrować do Berlina czy Poznania. Na początku XIX w. w Buku mieszkało 250 Żydów, jednak ich liczebność spadała, by w okresie międzywojennym wynieść zaledwie 2% ogółu mieszkańców.
Gdy wybuchła wojna w Buku przebywało ok.30 Żydów. W listopadzie 1939 r. utworzono w Buku obóz przejściowy dla 1300 Żydów z Wielkopolski, których deportowano do GG. Synagoga służyła za stolarnię, a po wojnie – za siedzibę KS „Patria”.
Wśród obiektów, które zachowały się do dziś jest cmentarz żydowski. Znajduje się na nim ok.20 nagrobków z inskrypcjami po niemiecku i hebrajsku, a także synagoga, która w międzyczasie została odnowiona, a w 1894 r. wzniesiono na jej miejsce nowy budynek.
Gimnazjaliści z Buku zapewne uwzględnią wizytę w wymienionych wyżej miejscach, planując trasę wycieczki śladami lokalnej społeczności żydowskiej, na którą najpierw zaproszą trenerów Forum, następnie zaś wybraną przez siebie grupę mieszkańców. Sprawozdanie z realizacji projektu weźmie udział w konkursie, którego zwycięzcy zostaną ogłoszeni w styczniu 2014 roku podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.
Terminy warsztatów: 8 IV, 9 IV, 6 V, 13 V
Więcej informacji o fundacji i programie Szkoła Dialogu: www.dialog.org.pl

5 komentarzy

  1. Kkk pisze:

    Przeoczyłam czy nie ma nic o pogromie Polaków przez Żydów w Buku w 1848 roku. Dlaczego nasze władze obchodzą tylko pogromy żydów i kłaniają sie głową do aamej posadzki a o wymordowaniu Polaków się milczy i ani znicza ani kwiatka? Czy to Polska jeszcze ? Czy obchodzi sie uroczystości z 1848 roku ?

  2. dobieslav pisze:

    co tam prawda…
    w sumie „pogrom ludności pochodzenia żydowskiego” to prawie to samo co „pogrom ludności pochodzenia żydowskiego na Polakach”, a w razie jak się ktoś przyczepi do tego szczegółu, to się powie, że to przez niedopatrzenie nie wspomniano, że to żydzi mordowali Polaków, a nie odwrotnie… przecież to tylko dwa słowa… a przecież to tylko Polacy, przecież to goje = ludzkie zwierzęta, przecież żydzi mogą okradać, oszukiwać, bić, gwałcić, mordować Polaków i nie może ich za to spotkać kara, przecież tak mówi talmud.
    a jak dobrze pójdzie, to całe gimnazjum poddane odrażającej, kłamliwej pedagogice wstydu będzie miało złamany kark i zwichrowaną psychę do końca życia.
    i może ściągniemy jakiegoś kwacha czy komorra, uchleje się jak świnię i jeszcze będzie przepraszał żydów żyd w imieniu Polaków, jak się uda!!!

  3. m pisze:

    Rok 1848 w dawn. powiecie bukowskim Władysław Bukowski

  4. Papkin pisze:

    Na stronie Historycy.org znalazłem „Link W tym materiale (20;30) Grzegorz Braun mówi o pogromie ludności polskiej przez ludność żydowską w Buku. Mówi też o większej ilości tego typu zdarzeń.

    Słyszeliście coś na ten temat? Możecie odesłać do literatury? „

  5. Piotr pisze:

    czy to prawdziwa historia? Kto zaczął kwestionować chęć utworzenia Państwa Polskiego ? Kto był bardziej pruski od samych Prusaków? Polacy czy Żydzi?

Dodaj komentarz