Ubezpieczenie turystyczne z biura podróży. Nie daj się nabić w butelkę!


Wyjazd wakacyjny to jeden z najbardziej oczekiwany przez nas czas w roku. Każdy inaczej sobie wyobraża tego typu wyjazd – błogie lenistwo na plaży albo aktywne spędzanie czasu. Każdy turysta znajdzie znajdzie coś dla siebie wśród szerokich ofert biur podróży. Jednak musimy pamiętać, że nie o wszystkim pomyśli za nas touroperator.

Musimy pamiętać, aby odpowiednio wcześniej wpłacić pieniądze za wycieczkę, posiadać dokumenty, czyli paszport lub dowód osobisty (w zależności, gdzie mamy zamiar wyjechać) z odpowiednią datą ważności oraz sami musimy zatroszczyć się o kupno odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego.

Biuro podróży nie zapewni nam ubezpieczenia?

Zapewni, ale podstawowa polisa turystyczna, którą zaproponuje nam touroperator, nie jest wystarczającą ochroną podczas imprezy turystycznej. Dlaczego? Dział turystyki w Polsce jest działalnością, która jest regulowana ustawowo. Według prawa każdy organizator wycieczki jest zobowiązany do ubezpieczenia swoich klientów. Dla biur podróży to kolejny koszt, więc zminimalizowali go dzięki niskim sumom ubezpieczeń, które nie zapewnią turystom odpowiedniej ochrony podczas poważniejszych chorób lub urazów.

Weźmy pod uwagę ubezpieczenie kosztów leczenia (KL). Jest to usługa, dzięki której ubezpieczyciel opłaci rachunki związane z leczeniem w następstwie nagłej choroby lub nieszczęśliwego wypadku. Wszelkie wizyty u lekarza, leki, opatrunki, hospitalizacja, badania, transport medyczny na miejscu oraz do Polski zostaną opłacone do wybranej sumy ubezpieczenia KL.

Sprawdziliśmy ubezpieczenia oferowane przez najpopularniejsze biura podróży. Ubezpieczenie KL w podstawowej polisie posiada sumę około 15 000 EUR. Dla laików może się wydawać to dużą sumą. Tak, niestety, nie jest.

Na początku 2016 roku głośno w mediach było o sprawie pana Stanisława, który wyjechał w ramach oferty biura podróży na tydzień do Meksyku. Niestety, turysta dostał udaru mózgu i niezbędna była pomoc medyczna. Uratowano Polaka, ale po akcji ratunkowej, leczeniu i hospitalizacji został rachunek, opiewający na około 800 tysięcy PLN! Pan Stanisław posiadał jedynie podstawowe ubezpieczenie turystyczne. Jak widzimy, 15 000 EUR stanowi jedynie 7,5% sumy, którą pan Stanisław będzie musiał zapłacić.

Gdzie można kupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne?

W kilka minut przez Internet możemy wykupić ubezpieczenie za granicą na wakacyjnapolisa.pl. Wystarczy, że wypełnimy krótki formularz z pytaniami dot. nas i naszej podróży. Następnie ujrzymy zestawienie ofert towarzystw ubezpieczeniowych wraz z cenami takich polis. Może jednak pojawić się pytanie, jakie wybrać ubezpieczenie turystyczne.

Dzięki opisom produktów towarzystw ubezpieczeniowych takim, jak np. https://wakacyjnapolisa.pl/warta-travel/, jesteśmy w stanie znaleźć najważniejsze informacje dot. polis podróżniczych w jednym miejscu. Pamiętajmy również o wyborze odpowiedniej sumy ubezpieczenia KL. Rekomendujemy, aby minimalne sumy ubezpieczenia kosztów leczenia wynosiły:

  • na teren Unii Europejskiej – 30 000 EUR;
  • poza Unię Europejską – 40 000 EUR;
  • do USA, Kanady, Wysp Karaibskich, Japonii oraz Australii – 50 000 EUR.

Sami zatroszczmy się o swoje bezpieczeństwo, nikt nie zrobi tego lepiej od nas samych.

Dodaj komentarz