Tulipany


Tulipany to kultowe kwiaty ogrodowe, wykorzystywane do obsadzania kwietników, rabat oraz ogródków skalnych. Te popularne byliny cebulowe tworzą niezwykle różnorodną grupę, obejmującą ponad 100 barwnych i niezwykłych gatunków. Nie ma sensu zachwalać ani wymieniać ich licznych zalet, ponieważ miłośników tych urokliwych kwiatów nie brakuje, a liczne odmiany można znaleźć w większości ogrodów. Cebulki Tulipanów w różnych odmianach znajdziesz w tym sklepie internetowym: https://sklep-nasiona.pl/cebulki-tulipanow

 

Gatunki i odmiany

Odmiany ogrodowe dzielimy na kilka podstawowych grup:

– Tulipany wczesne:

Pojedyncze o kwiatach małych i kielichowych oraz pełne, o dłuższym okresie kwitnienia oraz piwoniowych kwiatach.

– Tulipany średnio wczesne:

Odmiany Triumph o silnych pędach i barwnych kwiatach oraz mieszańce Darwina, duże i błyszczące, zaliczane do najpiękniejszych.

– Tulipany późne:

Do tej grupy należą m.in. odmiany o kwiatach pojedynczych, tulipany pełne nazywane również peoniowymi, liliokształtne o wydłużonych, ostro zakończonych płatkach czy odmiany papuzie o wielkich kwiatach z postrzępionymi brzegami. Nie sposób nie wspomnieć także o tulipanach Rembrandta, których płatki pokryte są kontrastowymi kropkami i żyłkami oraz o odmianach Cottage, których długie, podłużne kwiaty charakteryzują się jajowatym kształtem.

Wyróżniamy również trochę mniej popularne ale równie piękne gatunki botaniczne, do których należą m.in. mieszańce kaufmanniana, tulipany fosteriana, greigii, clusiana czy praestans.

Najlepsze warunki pod uprawę

            Tulipany nie są przesadnie wymagające, dobrze rosną praktycznie na każdej przeciętnej ziemi, umiarkowanie żyznej oraz przepuszczalnej. Wszystkie gatunki i odmiany nie tolerują jednak trwale podmokłych gleb i dużej wilgoci. Najlepiej czują się w pełnym słońcu, ale nie lubią silnego wiatru, dlatego lepiej sadzić je w miejscu osłoniętym. Są zimotrwałe.

Sadzenie  i przesadzanie tulipanów

Tulipany należą do grupy roślin cebulowych, które sadzi się na przełomie późnego lata i wczesnej jesieni, we wrześniu oraz październiku. Cebule tulipanów sadzimy na głębokości około 10 – 20 centymetrów, pozostawiając między nimi odstępy 8-13 centymetrów. Ze względu na rozłożystość liści, odmiany kaufmanniana oraz greigii sadzimy w odstępach co najmniej 13-15 centymetrów. Ważne aby po zakwitnięciu nie wykopywać cebul zbyt wcześnie, dopiero po zżółknięciu liści.

Po zżółknięciu i obumarciu liści, czyli mniej więcej w czerwcu, cebule trzeba wykopać. Cebule przybyszowe oddzielamy od matczynych a następnie przechowujemy je w suchym, przewiewnym i zaciemnionym miejscu, najlepiej w chłodnej szklarni. Dobrze przechowują się w siatce lub półciennym worku, ponieważ w torbie foliowej szybko zaczną gnić. W miarę możliwości powinniśmy zmieniać miejsce sadzenia cebul, ponieważ ulegają zwyrodnieniu. Są jednak odmiany które mogą pozostać na jednym miejscu, bez konieczności wykopywania nawet przez kilka lat.

 Uprawa i pielęgnacja tulipanów

 Niezależnie od odmiany tulipany wymagają od nas odpowiedniej opieki i troski oraz serca włożonego w ich pielęgnację, a wtedy odwdzięczą się pięknie rozkwitającymi kwiatami, które wiosną i latem ozdobią nas ogród. Gleba pod uprawę tulipanów powinna być zasilona nawozem, w ilości około 30-50 g na 1m2. Optymalnym terminem do nawożenia roślin jest okres kiedy rozwijają się ich liście. Kwiaty, które więdną oraz działki które zaczynają opadać, po kwitnięciu powinny zostać natychmiast usunięte. Z kolei liście pozostawiamy na roślinie aż do momentu kiedy całkowicie zżółkną. Jeśli kwiaty chcemy przeznaczyć do ścięcia na bukiety, to u podstawy roślin powinniśmy pozostawić jeden lub nawet dwa listki, po to by cebule mogły uzupełnić substancje zapasowe.

Choroby i szkodniki

Na słabo przepuszczalnych glebach cebule tulipanów narażone są na zgnilizny. Dużym zagrożeniem jest także wirus pstrości kwiatów, który przenoszony jest przez mszyce z odmian Rembrandta na inne odmiany. Często porażane są także przez choroby grzybowe i atakowane przez ślimaki i nicienie.

W zapobieganiu chorobom kluczowe jest odpowiednie przechowywanie cebul i przesadzanie ich na różne miejsca w ogrodzie. W walce ze szkodnikami można wypróbować specjalistyczne preparaty zwalczające.

Więcej o odmianach i gatunkach kwiatów cebulowych przeczytasz tutaj: https://budujesz.info/kwiaty-cebulowe/

 

 

Dodaj komentarz