Tu rodzi się ciepło (Galeria)


Zespół Elektrociepłowni Dalkia w Poznaniu od ubiegłego sezonu grzewczego korzysta z kotła opalanago biomasą. Dzięki tej inwestycji  otrzymał dofinansowanie do projektu Konwersja kotła OP140 na kocioł fluidalny opalany biomasą. Prace polegały na przebudowie kotła pyłowego OP 140 opalanego dotychczas węglem na kocioł fluidalny przystosowany do spalania biomasy (zarówno w postaci suchej, jak i mokrej). Nowy kocioł będą mogli zobaczyć poznaniacy w czasie Ciepłej Soboty w Dalkia 8 września.

Dzięki realizacji przedsięwzięcia poprawił się komfort życia mieszkańców Poznania i okolic, a elektrociepłownia zmniejszy negatywne oddziaływanie na środowisko i zdrowie ludzi. Inwestycja zapewni obniżenie wielkości emisji zanieczyszczeń do powietrza: NOx o 19,7 ton/rok, pyłów o 24,8 ton/rok, SO2 o 1059,9 ton/rok, a CO2 o 270 892 ton/rok.

Elektrociepłownia Dalkia Poznań jest największym producentem energii i ciepła dla aglomeracji poznańskiej. Obecnie w woj. wielkopolskim żaden inny producent nie posiada tego typu kotła fluidalnego. W większości elektrowni proces spalania odbywa się przy współudziale węgla i biomasy (jednak zawartość tej drugiej stanowi zaledwie 4-10%).

Całkowity koszt projektu to ponad 79 mln zł, zaś wartość dofinansowania ze środków unijnych wynosi ponad 19 mln zł.

Około 600 000 ton biomasy, w 80% pochodzenia leśnego, a w 20 % rolniczego spalane jest w nowym kotle.  Większość paliwa dostarczana jest przez dostawców zewnętrznych, a część będzie pochodzić z 2000 ha plantacji roślin energetycznych m.in. miskantusa, jakie Dalkia Polska prowadzi od kilku już lat w okolicach Poznania i Elbląga.

dostawa

Dostawa biomasy koleją. Fot. G. Celiński

Ciekawostką jest fakt, że Karolin, gdzie znajduje się nowoczesny kocioł tylko w 50 procentach dostarcza ciepło. Inne produkty to para technologiczna dla przedsiębiorstw, energia elektryczna dla przedsiębiorstw, a także dystrybucja energii elektrycznej oraz obsługa urządzeń i serwis nie tylko ciepłowniczych, ale kompleksowo w Galerii Malta, gdzie zajmuje się także serwisem wind.

– Główne kierunki rozwoju Dalkia to źródła ciepła – energia zielona z kogeneracją biomasową czyli równoczesnym wytwarzaniem ciepłą i energii elektrycznej oraz rozwój sieci i to nie tylko w nowej substancji, ale także w starych zasobach mieszkaniowych jak w ostatnim okresie Łazarz, Wilda czy Jeżyce – mówi Bogdan Świątek dyrektor ds. rozwoju Dalkia Poznań.

– W Karolinie pracuje 6 kotłów. 4 z nich są węglowe w tym obecnie jeden przerobiony na biomasę oraz 2 na mazut – mówi dyrektor techniczny Jan Pic. – Kocioł na biomasę w minionym sezonie grzewczym sprawdził się i potwierdził słuszność podjętej decyzji o modernizacji w firmie

Dalkia Poznań w liczbach (2011)

55% udziału w rynku ciepłą w Poznaniu

1100 MWt moc systemu ciepłowniczego

275 MWe moc elektryczna

465 km długość sieci ciepłowniczych

2241 węzłów należących do Dalkia

12 670 000 m kwadratowych powierzchni odgrzewanych budynków

670 TJ wielkość sprzedaży ciepła

1130 GWh wielkość sprzedaży energii elektrycznej

780 liczba pracowników

597 mln złotych przychód

150 mln wartość inwestycji

– O tym wszystkim oraz o innych ciekawostkach powiemy poznaniakom w trakcie dorocznej imprezy „Ciepła sobota w Dalkia” na którą zapraszamy 8 września. Będzie to rodzinny festyn, który rozpoczynamy o 10 a potrwa do 14.00 – zaprasza do Karolina, Bartłomiej Pawluk PR Menager Dalkia Poznań.

Fot. J. Podolski

 

 

 

3 komentarze

  1. OLO pisze:

    Dalkia nie zajmuje się serwisem (wind) dżwigow i ruchomych schodów, nigdy sie nie zajmował i zajmować się nie będzie, na razie to 12 pażdziernika 2013 mieli wylotke z Galeri Malta i CH Factory

  2. lila pisze:

    Wybieram sie z dziećmi, taki piknik połączony ze zwiedzeniem to ciekawa forma. napiszemy po powrocie czy i nam sie podobało.

  3. mariusz pisze:

    ooooo! extra, byłem w ubiegłym roku gdy budowali tę instalację i ogladałem to tylko na slayd show, a teraz będzie można zobaczyć, swietnie, zabieram całą rodzinke, no i tam ta słynna grochówa!!!!
    myslę ze znowu będą dowozić autobusem specjalnym ze Sródki, jesli ktos sie cyka? odpowiedm krótko zobaczcie sami, naprawdę warto!

Dodaj komentarz