Trwa przebudowa ulicy Św. Marcin


Brama powstała w XIX wieku jako część fortyfikacji Twierdzy Poznań. Jej odsłonięte pozostałości nie kolidują z pracami budowlanymi. Wykonano dokumentację fotograficzną odkrytych elementów, sprawa jest rozpatrywana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków.

– W związku z natrafieniem na warstwy gruzu, stanowiącego prawdopodobnie pozostałości po rozbiórce Bramy Berlińskiej, przed ich usunięciem należy wykonać specjalistyczną dokumentację inwentaryzacyjną – wyjaśnia Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków. – W przypadku ewentualnego natrafienia na rozpoznawalne i czytelne elementy architektury, należy je udokumentować i przekazać do odpowiedniej placówki muzealnej. W związku z tym podczas usuwania warstw zasypiskowych i gruzu konieczna jest stała obecność na miejscu archeologa.

Wykonawca inwestycji prowadzi również prace przy fundamentach dawnego ogrodzenia Zamku, których umiejscowienie już na etapie projektowania wskazały wyniki badań gruntu georadarem. Aktualnie odkopane fundamenty bada archeolog, by można było udokumentować jak najwięcej informacji na ich temat.

Docelowo, zgodnie z projektem, w miejscu historycznej linii ogrodzenia będzie stał odrestaurowany zabytkowy murek, który zostanie przesunięty z dotychczasowej lokalizacji. Projekt zakłada nawiązanie w ten sposób do historycznego ogrodzenia, przy jednoczesnym powiększeniu przestrzeni dziedzińca zamkowego.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz