Trwa przebudowa ulicy Św. Marcin


Podczas przebudowy kolejnego odcinka ul. Święty Marcin odsłonięto prawdopodobnie relikty Bramy Berlińskiej z XIX wieku. Dokumentowany jest również stan odkopanych fundamentów dawnego ogrodzenia Zamku. Aktualnie wykonawca koncentruje się na robotach ziemnych, widać też już pierwszy fragment nowej podbudowy pod torowisko tramwajowe.


– Odkopane elementy nie są dla nas ani dla wykonawców zaskoczeniem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Na etapie prac przygotowawczych sprawdziliśmy teren georadarem, więc byliśmy na nie przygotowani. Nie opóźnią one przebudowy, która przebiega zgodnie z harmonogramem i zakończy się w 2023 roku. Zmieni się wówczas kolejna część ul. Św. Marcin, powstanie zielona, przyjazna dla pieszych przestrzeń, zaprojektowana z szacunkiem dla bogatej historii tego miejsca.

Prace w ramach przebudowy odcinka ul. Św. Marcin prowadzone są od listopada, tym razem między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim.

– Po demontażu starego torowiska rozpoczęły się już roboty związane z nowym – na odcinku pomiędzy ul. Gwarną a Kościuszki wykonywana jest płyta podtorowa. To ważny element konstrukcyjny, na którym w kolejnych etapach montowane będą szyny tramwajowe – mówi Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.
Podczas ziemnych prac budowlanych po południowej stronie ulicy, przy budynku Poczty Polskiej, odsłonięto pozostałości ceglanych konstrukcji. To fragmenty dwóch murów – prawdopodobnie relikty Bramy Berlińskiej, południowej galerii strzeleckiej lub muru skarpowego, rozebranej na początku XX w.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz