Trendy w nauce języków obcych w 2017 [Raport od Preply.com]


Mówiąc o nauce języków obcych można w przybliżeniu określić, jakie panują lub też będą panowały trendy. Słowo trendy oznacza bycie na czasie i bycie modnym. W nauczaniu języków obcych słowo trendy bardziej oznacza popularność nauki danego języka obcego. W przypadku nauki języków obcych nie może to być określenie całkowicie oczywiste. Bowiem w tym wypadku bardzo wiele zależy od indywidualnych upodobań, jednak można określić w przybliżeniu pewne najczęściej pojawiające się modne kierunki.

nauka jezyka

Języki obce, które cieszą się największym zainteresowaniem

Obecnie najwięcej jest ludzi, którzy uczą się języka angielskiego i ten kierunek na pewno nie będzie się zmieniał. Język angielski jest obecnie w Europie traktowany, jako jedna z podstawowych umiejętności. W naszym kraju języka tego uczymy się od lat wczesnoszkolnych i jest on najczęściej wybieranym językiem obcym do nauki. Najwięcej materiałów do nauki jest dostępnych w tym właśnie języku. W Polsce duża popularnością cieszy się także nauka języka niemieckiego. Język naszych zachodnich sąsiadów jest często wybierany, jako drugi po języku angielskim język obcy do nauki. Popularność języka niemieckiego w głównej mierze wynika z dość szeroko zakrojonej współpracy z Niemcami w wielu dziedzinach, między innymi w handlu, nauce, gospodarce. Z uwagi na sąsiedztwo z tym krajem i atrakcyjny pod względem finansowanym rynek pracy, wielu rodaków podejmuje tam pracę i osiedla się. Jest to związane z koniecznością znajomości języka niemieckiego Szacuje się, że językiem niemieckim posługuje się około stu milionów osób. Z racji tego, że język ten jest popularny, to jego znajomość umożliwia porozumienie się w tym języku w wielu krajach. Jest to kolejny powód, dla którego podejmuje się naukę języka niemieckiego. Trend ten w nadchodzącym roku nie powinien się zmienić. Niesłabnącym zainteresowaniem od wielu lat cieszy się nauka języka francuskiego. Nie jest to może taka wielka ilość uczących się w porównaniu z językami dominującymi, ale nadal wiele osób podejmuje naukę tego języka. Język francuski od dawien dawna jest kojarzony z językiem elit, artystów, dyplomatów. Jego znajomość jest, więc w jakimś sensie nobilitacją.

Na popularności nie powinno stracić zainteresowanie językiem chińskim, szczególnie wśród osób zajmujących się biznesem. Modne będą również języki niszowe takie jak: arabski, węgierski, czeski, szwedzki, słowacki, holenderski. Z uwagi na to, że w naszym kraju mało jest specjalistów znających te języki, to znajomość ich może otworzyć wiele możliwości. Oprócz znajomości języków niszowych ważnym elementem jest także poznanie realiów panujących w tych krajach, jest to cenna umiejętność na rynku pracy. Sukcesywnie wzrasta zainteresowanie językiem włoskim, którego jeszcze kilka lat temu uczono się rzadko. Zainteresowanie tym językiem ma związek z turystyką, oraz pracą zawodową. Język włoski jest jednym z często wybieranych języków, którego uczy się, jako drugi.

Rośnie popularność języka hiszpańskiego i z roku na rok coraz więcej podejmuje się jego nauki. Jest to w dużej mierze związane z wzrostem zainteresowania kulturą południowo, oraz środkowoamerykańską. W ostatnich czasach wielu wybitnych, nagradzanych pisarzy tworzy swoje dzieła w tym języku. Na całym świecie językiem hiszpańskim posługuje się około czterystu milionów ludzi. W naszym kraju liczba zainteresowanych nauka tego bardzo melodyjnego języka z roku na rok sukcesywnie wzrasta. Po roku 1989 w naszym kraju wyraźnie spadło zainteresowanie nauka języka rosyjskiego. Natomiast teraz trend ten zaczyna powracać i z roku na rok jest coraz większy. Coraz większym zainteresowaniem zaczyna być wymiana już nie tylko handlowa, ale i kulturowa z tym krajem. Wzrasta także zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do Rosji, szczególnie, jeśli chodzi o takie miejsca jak okolice jeziora Bajkał. Język rosyjski jest także coraz częstszym językiem, którego uczą się mieszkańcy Europy Zachodniej, tam też coraz częściej można go usłyszeć.

Jakie metody nauczania będą trendy w 2017 roku?

Jest bardzo wiele metod nauczania języków obcych, generalnie największy rozwój w ostatnich latach jest związany z nauką online oraz nauką na urządzeniach mobilnych. Na pewno bardzo wyraźnie widać zjawisko odchodzenia od metod podręcznikowych nauki języka obcego. Nauka według najnowszych trendów ma kojarzyć się z przyjemnością i czymś, co ekscytuje, oraz wzbudza zainteresowanie. Nie można tego zrobić tylko za pomocą podręczników, dlatego wprowadzane są nowe bardziej atrakcyjne metody nauczania. Bardzo wiele możliwości nauczania powstało w momencie rozwoju sieci internetowej. W obecnych czasach nie ma znaczenia, gdzie się mieszka wystarczy dostęp do Internetu, aby korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Bardzo dobre efektu nauki są odnotowywane dzięki korepetycją online (kliknij tutaj). Dzieje się tak w głównej mierze, dlatego, że korepetycje te są mocno zindywidualizowane. Indywidualna nauka z nauczycielem, lub konwersacje z native speakerem są skuteczną formą nauki. W dzisiejszych czasach ogrom obowiązków zarówno zawodowych jak i prywatnych powoduje to, że przeciętny człowiek ma coraz mniej czasu. Z tego powodu powodzeniem będą się na pewno cieszyły takie metody, dzięki którym można uczyć się języka obcego szybko i niezależnie od tego, w jakim miejscu się przebywa. Coraz więcej osób wykorzystuje każdą możliwą chwile na podnoszenie swoich umiejętności. Dzięki aplikacjom mobilnym obecnie jest to możliwe na przykład podczas dojazdów do pracy. Tego typu trendy będą coraz bardziej się rozwijały, ponieważ na tego rodzaju naukę będzie coraz większe zapotrzebowanie.

Dodaj komentarz