Trauma zostanie na długo…


– Jestem ogromnie, niesamowicie wdzięczny wszystkim służbom, które działały na miejscu tragedii! 48 jednostek straży pożarnej, 160 policjantów, pogotowie, dziesiątki osób, które stawiły się na służbę i wykazywały maksimum skupienia, woli walki, dobrych chęci, żeby zminimalizować, na ile to możliwe, skutki rozszczelnienia gazociągu – mówi burmistrz Dariusz Urbański. – Bardzo dziękuję pracownikom urzędu, m.in. Łukaszowi Lechowi, który koordynował wiele działań w nocy i w dzień. Dziękuję za szybki odzew na zgłaszane przeze mnie lub służby zapotrzebowanie: na otwarcie szkół i biblioteki do zorganizowania zaplecza dla poszkodowanych, transport poszkodowanych, za szykowanie posiłków, a także ciepłych napojów dla służb przez firmę Michała Bejmy, pracownikom OPS za pracę chyba na granicy ludzkich możliwości, ale cały czas z wielką empatią, wyczuciem. Wielkie dzięki za każdą pomoc oferowaną i deklarowaną przez niesamowitych mieszkańców Murowanej Gośliny.

Rano brakuje nam wody dla ratowników. Jeden z pracowników urzędu po prostu wchodzi do Biedronki i komunikuje potrzebę. Decyzja w ułamku sekundy, dostajemy wodę. Po prostu dostajemy. Spływają deklaracje pomocy, tak dużo, że uruchamiamy na szybko osobny adres mailowy pomoc@murowana-goslina.pl – w wolnej chwili będzie można przejrzeć, co się przyda poszkodowanym. Od rana narady, szybkie komunikaty. Pracownicy urzędu zaglądają co chwilę i pytają, czy mogą cokolwiek jeszcze zrobić… że są pod telefonem. Na facebooku pospolite ruszenie. Marcin Matuszewski rzuca pomysł koncertu charytatywnego, zaraz potem odzywa się Mateusz MJ Sibilski, że Orkiestra Dęta chce pomóc, zaraz potem Grażyna Sommerfeld, że dziecięcy kabaret szkolny z SP1 Na jednej nodze vel Horrorek też chce wystąpić i pomóc zbierać środki.  Szlachetna Paczka, harcerze z Murowanej Gośliny – odzew coraz większy. Telefon burmistrza dosłownie się urywa – pomoc oferują nie tylko sąsiednie gminy (m.in. Czerwonak, Suchy Las) i powiat, ale nawet odległe geograficznie, ale bliskie nam z innego powodu miasteczka sieci Cittaslow.

Wiemy, że pierwszą pomoc finansową dla poszkodowanych, którzy stracili wszystko (w tym wszelkie dokumenty!) Gaz-System i wojewoda wielkopolski uruchomią bardzo szybko. Szybko udaje się zabezpieczyć ocalałe zwierzęta gospodarskie. Gabinety weterynaryjne odpowiadają na potrzebę przekazania pasz dla trzody. Hoteliki dla psów deklarują pomoc opieki nad zwierzętami domowymi. Ludzie dopytują wszelkimi możliwymi kanałami, jak i jaką pomoc można przekazać natychmiast dla poszkodowanych rodzin. KB Katorżnik uruchamia do pomocy swoje konto (po uzgodnieniu z OSP i urzędem), organizuje pierwsze licytacje, z których dochód zostanie przekazany na rzecz osób poszkodowanych w wybuchu gazociągu.

W sobotę spotkanie z wszystkimi poszkodowanymi rodzinami. Kiedy wchodzę do sali w siedzibie OPS, żołądek ściska się w maleńką kulkę. Znam połowę rodzin, z widzenia właściwie wszystkich. Są na miejscu rodzice koleżanek i kolegów z klas moich córek. Wypytujemy, czego im potrzeba. Ci z uszkodzonych domów zgodnie mówią, że nic, że mamy się skupić na tych, którzy stracili wszystko, żeby im dostarczyć wszelkich niezbędnych przedmiotów. Tak zrobimy. Ale w kolejnych dniach na bank trzeba będzie pomóc wszystkim: w formalnościach, poszukiwaniu ekip budowlanych, bo bez okien i stopionego dosłownie ocieplenia domu ciężko będzie tam teraz funkcjonować.

Pomoc i akcję będziemy z pewnością podsumowywać jeszcze, gdy tylko zakończą się te najbardziej intensywne działania.  Nie wiem czy to wszystkie dobre gesty. Wszystkie zasługują na to, by je zebrać, docenić, zapamiętać. Trauma zostanie na długo, bardzo długo, ale zrobiliśmy, co w ludzkiej mocy, żeby zająć się tymi najbardziej przyziemnymi problemami, żeby choć o to poszkodowani mieszkańcy nie musieli się martwić. I za to wielki szacunek dla wszystkich, którzy pokazali, że w takich chwilach można na nich liczyć. Jesteście wielcy!

Monika Paluszkiewicz
Urząd Miasta i Gminy Murowana Goślina
Zdjęcia: OSP Murowana Goślina

Zobacz listę najpilniejszych potrzeb 3 rodzin, które w wybuchu gazu straciły cały dobytek

 

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz