Trakt Królewsko-Cesarski, czyli opowieść o poznaniakach


Po kilkunastu latach funkcjonowania Trakt Królewsko-Cesarski zmienia swoje oblicze. Nowa formuła, krótsza trasa i opowieści o mieszkańcach miasta, ciągłym wyznaczaniu nowych celów i dążeniu do ich osiągnięcia – mają przyciągnąć poznaniaków i turystów do zwiedzania.

IMG_9238

Strategia Rozwoju Narodowego produktu Turystycznego „Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu“ dwa lata temu uległa wyczerpaniu – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – W międzyczasie powstała Brama Poznania, która dała nowe spojrzenie na Trakt. Pojawiło się też wiele sugestii komentarzy w tym także naukowych, by dokonać pewnych korekt. Przyszedł czas, by to zrobić.

Podczas Nocy Muzeów poznaniacy będą mogli przejść się nowym Traktem, posłuchać opowieści i poznać mieszkańców, którzy budowali to miasto sprzed wieków.

– Oś Traktu została skrócona – mówi Bartosz Małolepszy z Centrum Turystyki Kulturowej Trakt. – Jej początek znajduje się w Bramie Poznania, bowiem jest to obiekt spełniający warunki punktu recepcyjnego: dostępność, otwartość, możliwość uzyskania informacji o mieście, otrzymania folderów turystycznych. Kończyć się będzie w Dzielnicy Zamkowej.

Trakt przestaje też opowiadać jedynie o architekturze. Podczas spaceru turyści mają poznać jego bohaterów – mieszkańców Poznania oraz postaci związane ze stolicą Wielkopolski pochodzące z odległych, historycznych epok: królewskiej i cesarskiej.

– Trakt Królewsko-Cesarski jest opowieścią bazującą na uniwersalnych, ponadczasowych wątkach, motywach aktualnych także we współczesnym świecie – dodaje Bartosz Małolepszy. Takie podejście do tematu stanowi klucz do zrozumienia tego, co działo się w przeszłości i jest próbą przybliżenia tego, co wydaje się odległe.

Trakt zostanie też specjalnie oznaczony nowymi znakami. Wydane zostały nowe foldery pozwalające na samodzielne zwiedzanie. Powstała też nowa strona internetowa.

Najprzyjemniej jest zwiedzać Trakt Królewsko-Cesarski pieszo, podążając wzdłuż jego osi, która została oznakowana w przestrzeni miasta. To doskonała propozycja dla każdego, kto chciałby przemieścić się między historycznymi obszarami miasta, a zarazem wypocząć w otoczeniu przyrody i pięknej architektury.

Alternatywę dla spaceru stanowi podróż rowerem. Z perspektywy jednośladu opowieść o Poznaniu i jego mieszkańcach nabiera nowej energii oraz dynamiki. Do wygodnego przemieszczania się po Trakcie świetnie nadaje się też Poznański Rower Miejski. Rowery można wypożyczyć z licznych stacji rozmieszczonych wzdłuż osi Traktu.

Do zwiedzania Traktu doskonale nadaje się komunikacja miejska. Do potrzeb turystów odwiedzających Poznań została przystosowana linia tramwajowa. To pierwsze w Polsce, tak kompleksowe przedsięwzięcie wykorzystujące transport publiczny dla celów turystycznych. Wystarczy wsiąść do tramwaju, którego trasa prowadzi wzdłuż osi Traktu. Jest to rozwiązanie proste i wygodne, a zarazem oszczędzające czas.

Trakt Królewsko-Cesarski cały czas będzie się rozwijał. Są plany by dodatkowe szlaki powstały także na Jeżycach, Łazarzu i Wildzie.

Dodaj komentarz