Tradycje Bambrów docenione


Licząca obecnie ponad 30 pozycji „Krajowa lista zjawisk niematerialnego dziedzictwa kulturowego” jest prowadzona przez Narodowy Instytutu Dziedzictwa od 2013 roku i jest elementem międzynarodowej ochrony dziedzictwa UNESCO, zgodnie z postanowieniami zawartymi w Konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego z 2003 roku (ratyfikowaną przez Polskę w 2011 roku).

– Tradycje Bambrów to pierwszy element listy bezpośrednio związany ze stolicą Wielkopolski – mówi dr hab. prof. UAM Anna Weronika Brzezińska z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM. – Wielkopolskę reprezentują na niej tradycje kulturowe Biskupizny, tradycje weselne z Szamotuł i okolic, tradycje dudziarskie w Wielkopolsce oraz uroczystości ku czci Św. Rocha z błogosławieństwem zwierząt w Mikstacie. Pierwszy poznański wpis na „Krajowej liście” przyczyni się do promocji naszego miasta, jego kultury oraz dobrych praktyk w zakresie promowania idei różnorodności kulturowej i wspierania wspólnot lokalnych w działaniach podejmowanych na rzecz podtrzymywania tożsamości kulturowej – uważa dr. Brzezińska, która wraz z innymi naukowcami z UAM – Martą Machowską, Karoliną Dziubatą i Stanisławą Piotrowską – wspierali Towarzystwo Bambrów Poznańskich na etapie pisania wniosku oraz podczas niezbędnych konsultacji społecznych.

Decyzję o wpisie na listę tradycji bamberskich podjął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ważna rocznica

– Uważam to za ważny gest w roku przygotowań do jubileuszu Bambrów – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – 300 lat temu władze miasta, wspólnie z biskupem poznańskim zadecydowały o zaproszeniu do miasta chłopów z państw niemieckich, co przyczyniło się do wzmocnienia pozycji Poznania i wzbogacenia się jego mieszkańców. Osadnicy z Bambergu mieli własny język i tradycje, które zachowali dzięki mądrości i życzliwości poznaniaków i w efekcie wrośli w Poznań na zawsze. W 2019 roku, wspólnie z Towarzystwem zaprosimy gości z Bambergu do Poznania i okażemy naszą gościnność poprzez wsparcie licznych inicjatyw kulturalnych i edukacyjnych, związanych z dziedzictwem bamberskim. Przygotowania już zostały rozpoczęte, jeszcze w tym roku planujemy m.in. konkurs dla poznańskich studentów na nowe wzory pamiątek związanych z Bambrami, w przygotowaniu są także nowe pozycje książkowe na ich temat.

Miasto Poznań zachęca też do współpracy z Towarzystwem Bambrów Poznańskich wszystkie organizacje, które w przyszłym roku chciałyby wesprzeć jubileusz swoimi pomysłami na działania kulturalne i edukacyjne.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz