Tradycja czy nowoczesność? A może jedno i drugie?


Jak to bywa w każdej dziedzinie życia mamy zwolenników różnych rozwiązań. Co więcej, każde stanowisko tego rodzaju można z powodzeniem obronić. Tak jest z pewnością, gdy mówimy o tradycyjnym i nowoczesnym budownictwie. Jedno i drugie ma swoje plusy i minusy. O czym warto wiedzieć w tym temacie?

Siła tradycji

Tradycja ma to do siebie, że jest przewidywalna, znana i choć niektórym może wydawać się to nudne, to nie ulega wątpliwości, że jest też bezpieczna. Taka, która negatywnie nie zaskakuje, kojarzy się z opieką i z wakacjami u babci. Jest jakby powrotem na łono dzieciństwa, wszystkie zakamarki kojarzą się ciepło, trudno się w nich zgubić. Zostawiając jednak tę nostalgiczną nutę, przejdźmy do kwestii technicznych. No bo co oznacza, że dom jest wykonany w stylu tradycyjnym, co o tym świadczy?

Na pewno pochyły dach, który kryty jest lokalnym materiałem, to ściany wykończone tak samo, jak innych domostwach w najbliższej okolicy, to również bryła podkreślająca krawędzie dachu. W tradycyjnym budownictwie umiejętnie wykorzystywane są elementy z przeszłości, dlatego też na taki wariant zdecyduje się osoba zakochana w lokalności, folklorze, wielbiciel ponadczasowego piękna, konserwatysta, który nie może pogodzić się z tym, że nowe (wedle jego mniemania brzydsze) wypiera coś tak idealne, co już dawno zostało z powodzeniem zaprojektowane i wykonane. Nie w każdym miejscu jednak obecne są ślady przeszłości, więc w takiej sytuacji architekt i właściciel domu powinni intensywnie poszukiwać najlepszych wzorców, które będą odpowiadać pierwotnej koncepcji.

Dynamika nowoczesności

Dom nowoczesny to coś zupełnie innego, to coś tworzonego od nowa, bez stosowania znanych form czy odtwarzania tego, co było dawniej. To najczęściej dom, który idzie z duchem czasu, a czasami nawet wyprzedzający swój czas. Projekty domów nowoczesnych są stworzone dla indywidualisty, który nie chce korzystać ze znanych konwencji stylistycznych, pragnie oryginalności, i to w każdym detalu. Architekt zatrudniony do tego zadania musi bardzo umiejętnie przełożyć wizję zamawiającego na gotowy produkt. Taki architekt musi działać odważnie, ale jednocześnie powściągliwie, by efekt był faktycznie odpowiednio wyważony. W nowoczesnym budownictwie spotkamy płaski dach z tarasem i zielenią, najnowocześniejsze technologie i materiały, które wyróżniają się na tle innych projektów. W takim miejscu ogród będzie połączony z wnętrzem za pomocą stylowych przeszkleń, bez podziałów. Da to efekt przestronności, swobody, oddechu.

Czy można połączyć te dwa światy?

Chociaż nowoczesność i tradycja to dwa różne światy, znajdujące się daleko od siebie, to jednak można je w jakiś sposób połączyć. Ta mieszanka – dom nowoczesny plus tradycyjne elementy, potrafi zdziałać cuda. To pięknie brzmi, że dom pochodzi z lokalnej tradycji, a jednocześnie charakteryzuje się nowoczesnością. Z tego względu warto dopasować swój dom do krajobrazu, który świadczy o śladach przeszłości. W wielu miejscach pozostają elementy, które odnoszą się do minionych czasów. Jeśli zrobimy to umiejętnie, to uda nam się osiągnąć niezwykły efekt, jedyny w swoim rodzaju, na czym jeszcze bardziej zyska miejsce, w którym mieszkamy.

Jak widać, można połączyć te dwa żywioły – siłę tradycji i dynamikę nowoczesności, można, by stworzyć prawdziwie oryginalne domostwo. To oczywiście wymaga dużej pracy i namysłu, by z wyczuciem, bez zbędnej przesady rozłożyć “stare” i “nowe” akcenty, jednak ten trud wart jest swojej ceny.

Dodaj komentarz