Tomografia komputerowa zatok – kiedy jest zalecana?


Tomografia komputerowa zatok uznawana jest obecnie za najbardziej precyzyjną metodę badania wspomnianego obszaru ciała. Na czym polega to badanie i kiedy jest zalecane?

Tomografia komputerowa zatok – określana skrótowo jako TK bądź też CT (ang. Computed Tomography) – to nieinwazyjne, niezwykle dokładne badanie wykonywane w celu zdiagnozowania dolegliwości ze strony zatok przynosowych. Opisywane badanie – podobnie zresztą jak rentgen zatok – przeprowadzane jest przy wykorzystaniu promieniowania jonizującego, niemniej jednak cechuje się ono o wiele większą precyzją, niż wspomniane zdjęcia rentgenowskie. Niekwestionowaną zaletą TK jest możliwość dokładnej oceny stanu kości oraz tkanek miękkich zlokalizowanych w pobliżu zatok. A wady? No cóż, w praktyce badanie naraża pacjenta na szkodliwe działanie promieni rentgenowskich, niemniej jednak obecnie to właśnie TK uznawane jest za złoty standard w diagnostyce schorzeń zatok.

Po co wykonywać tomografię komputerową zatok?

Jak zostało to już wspomniane, TK wykonywana jest w celu diagnozowania różnego rodzaju schorzeń zatok przynosowych. Obecnie ok. 15% Polaków zmaga się z nawracającymi dolegliwościami ze strony zatok. Chcąc pozbyć się bólu sięgamy po dostępne bez recepty środki, które nierzadko jedynie maskują objawy choroby. Nieświadomi zagrożenia narażamy się na wystąpienie poważnych infekcji, takich jak przewlekłe zapalenie zatok. Tomografia komputerowa umożliwia natomiast postawienie trafnej diagnozy, która z kolei jest kluczem do całkowitego wyleczenia.

Wśród wskazań do wykonania badania wymienia się m.in.:

– obecność płynu w zatokach (w przypadku niejasnych wyników badań radiologicznych),

– diagnozę uszkodzeń zatok (w tym dokładne wskazanie umiejscowienia takowych),

– ocenę wad rozwojowych twarzoczaszki,

– diagnozę stanów zapalnych zatok i guzów nowotworowych zlokalizowanych w zatokach i jamie nosowej.

Poza tym wykonanie TK zalecane jest również przed planowymi operacjami w obrębie twarzoczaszki.

Przeciwwskazania do tomografii komputerowej zatok

Z uwagi na fakt, iż do przeprowadzenia opisywanego badania wykorzystywane jest promieniowanie jonizujące oraz środek kontrastowy (podawany dożylnie), toteż TK nie powinno być wykonywane u kobiet w ciąży (chyba, że jest to konieczne). Należy dodać, że jodowe środki kontrastowe pod żadnym pozorem nie mogą być stosowane u pacjentów z wolem toksycznym tarczycy i ze świeżym krwawieniem do mózgu.

Poza tym TK jest niewskazana w przypadku:

– nadwrażliwości na środki kontrastowe,

– osób cierpiących na dolegliwości ze strony tarczycy oraz choroby takie jak astma, szpiczak mnogi, a także pacjentów zmagających się z niewydolnością układu krążenia, oddechową, wątroby, nerek.

Dodatkowo szczególna ostrożność powinna zostać zachowana w przypadku pacjentów przyjmujących metforminę, dzieci poniżej 10. roku życia, osób powyżej 65. roku życia oraz pacjentów, którzy nie mogą pozostać w bezruchu podczas wykonywania TK.

Jak przygotować się do badania?

Przed wykonaniem TK pacjent powinien przedstawić lekarzowi wyniki poprzednich badań zatok oraz poinformować o wszystkich przyjmowanych lekach i dolegliwościach, z jakimi się obecnie zmaga. Jeśli TK ma być wykonane przy użyciu środka kontrastowego, pacjent powinien być na czczo i posiadać ze sobą aktualny wyniki badania TSH oraz kreatyniny w surowicy krwi.

Więcej informacji na temat przygotowania do opisywanego badania znajdziesz na stronie: https://badania.znanylekarz.pl/blog/tomografia-komputerowa-zatok-jak-przebiega-jak-sie-przygotowac/.

Jak przebiega tomografia komputerowa zatok?

W celu przeprowadzenia badania pacjent powinien położyć się na przesuwanej leżance, która następnie wsuwana jest do urządzenia w kształcie tuby. Lekarz obserwujący przebieg badania znajduje się w osobnym pomieszczeniu. Podczas TK pacjent może zostać poproszony o wstrzymanie oddechu (w przerwach pomiędzy zdjęciami można oddychać normalnie). TK jest całkowicie bezbolesne, czas jego trwania szacuje się na około kilkanaście minut. W większości przypadków po zakończeniu TK można bez przeszkód powrócić do normalnych zajęć. Wyjątkiem są pacjenci, którym przed badaniem podano kontrast. Ta grupa osób powinna bowiem pozostać na terenie placówki, gdzie przeprowadzane było badanie przez ok. Godzinę, aby upewnić się, czy nie wystąpiła żadna reakcja alergiczna.

Dodaj komentarz