Testament – jak go sporządzić? Rodzaje testamentów


Sporządzenie testamentu pozwala na uregulowanie kwestii majątkowych na wypadek śmierci. Dziedziczenie następuje wówczas według naszej woli. Można go zmienić lub odwołać w każdym czasie, a zatem nie musi być ostateczny.

Adwokat Klaudia Siutkowska.

Możemy w nim rozporządzić całym majątkiem albo częścią (wówczas pozostała jest dziedziczona na podstawie ustawy). Powołać do spadku możemy poprzez wskazanie, że cały spadek lub jego części nabywa dana osoba lub osoby bądź wskazać, że do całości lub części majątku powołujemy daną osobę np. w 1/3 części, a inną w 2/3 części. Nadto, możemy posłużyć się instytucją: zapisu lub polecenia.

Testament może sporządzić i go odwołać osoba, która ukończyła 18 lat i nie została ubezwłasnowolniona całkowicie lub częściowo. Co ważne: testament może zawierać wolę tylko jednej osoby (niedopuszczalne są wspólne np. małżonków); nie jest dopuszczalne sporządzenie/uzupełnienie/odwołanie testamentu przez przedstawiciela; nie można powołać spadkobiercy z zastrzeżeniem warunku lub terminu. Wszelkie takie rozporządzenia są nieważne i mogą powodować, unieważnienie testamentu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz