Dziś rusza telefon zaufania dla seniorów


Masz 60 lat i więcej, mieszkasz na terenie powiatu poznańskiego i potrzebujesz porady psychologicznej? Od dzisiaj rusza telefon zaufania dla seniorów. Mieszkańcy będą mogli skorzystać ze wsparcia realizowanego w ramach programu „Zdrowy Senior”.

Telefon zaufania dla seniorów

Pomoc kierowana jest w szczególności do osób, które utraciły bliskich (np. współmałżonka, dziecko, przyjaciela), przeżywają silny stres, mają problemy ze snem, towarzyszy im poczucie bezsilności i braku nadziei oraz odczuwają napady paniki, doświadczają zaburzeń nastroju czy też nie mają chęci wykonywania codziennych zajęć.
– Minione lata są szczególnie trudne dla osób starszych. Wszystko przez izolację i niepewność spowodowaną pandemią koronawirusa. Dlatego zdecydowaliśmy  o uruchomieniu telefonu zaufania. Wierzę, że będzie to miejsce, gdzie nasi seniorzy uzyskają fachową pomoc, ale także będą mogli po prostu porozmawiać – wyjaśnia starosta poznański, Jan Grabkowski. – Starsze osoby niejednokrotnie są samotne, potrzebują wsparcia w chorobie czy też pomocy w trudnej sytuacji życiowej i od dziś mogą liczyć na rozmowę ze specjalistą – dodaje. To pierwsza edycja takiej formy wsparcia w powiecie.
Aby skorzystać z porady, wystarczy zadzwonić pod nr telefonu 571 411 811 i zgłosić taką potrzebę. Psycholog oddzwoni. Projekt zakłada także możliwość kontaktu osobistego
z terapeutą (szczegóły zostaną ustalone podczas rozmowy telefonicznej). Konsultacje będą odbywać się telefonicznie, w każdą środę między godziną 15.15 a 18.15 od 12 lipca do 27 grudnia br.
Program „Zdrowy Senior” realizowany jest po raz piąty. Obok telefonu zaufania, wzorem poprzednich lat planowana jest również organizacja warsztatów edukacyjno-profilaktycznych dla seniorów i ich opiekunów. Na zajęciach w 11 gminach powiatu
(w Czerwonaku, Kleszczewie, Kostrzynie, Kórniku, Mosinie, Murowanej Goślinie, Pobiedziskach, Rokietnicy, Suchym Lesie, Swarzędzu, Tarnowie Podgórnym) poruszone zostaną zagadnienia dotyczące zaburzeń poznawczych, nastroju, depresji, a także udarów
i schorzeń neurologicznych po przebytej chorobie Covid-19. Dotychczas zrealizowano 4 edycje projektu (2017, 2018, 2019, 2022). W warsztatach uczestniczyło ponad 500 osób, a na ten cel wydatkowano ponad 67,5 tys. zł.
Program „Zdrowy Senior” w całości finansowany jest z budżetu powiatu poznańskiego. Realizuje go Fundacja Petra, która w 2023 roku otrzymała dotację w wysokości 50 tys. zł.
Informacja dodatkowa:
Samorząd powiatowy prowadzi szereg działań w zakresie polityki senioralnej. Wśród nich wymienić można m.in.: organizację Powiatowej Olimpiady Senioralnej, festynu integracyjnego „Barierom Stop” czy „Białej soboty z powiatem poznańskim”, gdzie bezpłatnie można skorzystać ze specjalistycznych badań. Z kolei w 2018 r. starosta poznański powołał Radę Seniorów, która jest organem inicjatywnym oraz opiniodawczo-doradczym.

 

Dodaj komentarz