Remonty torowisk w Poznaniu: zobacz plan


W niektórych miejscach poznańskie torowiska są już  tak zużyte, że mimo braku pieniędzy z ich remontem nie można już zwlekać.  Dzieje się tak między innymi na Starołęce, na Trasie Piątkowskiej, ul. Warszawskiej, Przybyszewskiego, Reymonta czy Strzeleckiej. I tam koncentrować się będą  tegoroczne prace remontowe MPK.

Zdjęcia: Ireneusz Pindral

Torowiska tramwajowe powinny przejść generalny remont raz na 15-20 lat. W przypadku dużego obciążenia linii, wymiana szyn powinna nastąpić przynajmniej raz na 10 lat, zwłaszcza na przystankach gdzie z powodu hamowania i startu, ich degradacja postępuje szybciej. Częściej trzeba wymieniać szyny na łukach, zwłaszcza na łukach o małym promieniu gdzie do ponadnormatywnego zużycia szyn dochodzi już po 3 latach.

Mamy w Poznaniu 150 km torowisk. Żeby nie dopuścić do ich degradacji powinniśmy remontować 7,5 km toru pojedynczego rocznie.

– Tymczasem stać nas od wielu lat tylko na wyremontowanie 2-3 km torów – mówi Iwona Gajdzińska, rzecznik prasowy MPK Poznań. – Ponieważ środków na remonty dotkliwie brakuje, dlatego tegoroczny plan naprawy torowisk dotyczy tylko tych odcinków torowisk, gdzie jest to absolutnie konieczne. Żeby nie utrudniać i tak ciężkiego układu komunikacyjnego w mieście, remonty będziemy prowadzić w taki sposób, by nie powodować dodatkowych utrudnień. To oznacza, że będziemy pracować na 3 zmiany, przez 7 dni w tygodniu. Ale oznacza to również, że będziemy korzystać ze zmian w organizacji ruchu spowodowanych innym toczącym się remontem. Ponieważ prowadzący je inwestorzy mogą wprowadzić w swoim kalendarzu korekty, to terminy naszych prac też zostaną wówczas zmienione.

 

Od 24 kwietnia do 30 kwietnia remontowany będzie węzeł rozjazdowy na rondzie Starołęka i ul. Zamenhofa (przejazd ul. Kruczą).

– Wymieniać będziemy tam szyny, zrobimy nowe podlewy i wykonamy nową nawierzchnię – dodaje I. Gajdzińska. – Na czas robót wyłączony będzie ruch tramwajowy, co oznacza  dla pasażerów zmiany w komunikacji miejskiej. Z utrudnieniami muszą się również liczyć kierowcy.

Tydzień utrudnień na Starołęce: pojedziemy inaczej (zmiany tras tramwajów i autobusów): kliknij tutaj

Poniżej przedstawiamy mapkę dotyczącą organizacji ruchu samochodowego i harmonogram tegorocznych remontów.

Zamenhofa

harmonogram remontów 2014

 

Dodaj komentarz