W Poznaniu powstał nowy teatr


W najbliższą niedzielę, 28 maja, swoją działalność rozpocznie nowa poznańska scena – Teatr Cortique Anny Niedźwiedź. Pierwszym spektaklem, jaki zobaczą na niej widzowie, będzie „Cylia” – przedstawienie baletowo-operowo-akrobatyczne dla widzów w każdym wieku. Teatr to jedyna placówka w Polsce na stałe związana z adeptami sztuk scenicznych.

 

Nowa scena umożliwi uczniom oraz absolwentom szkół i uniwersytetów artystycznych zdobywanie doświadczenia scenicznej podczas występów ramię w ramę z zawodowymi wykonawcami. Powstała ona w budynku Jeżyckiego Centrum Edukacji i Biznesu przy Mansfelda 4, gdzie od kilku lat funkcjonuje założona przez Annę Niedźwiedź prywatna szkoła baletowa. Kształcą się tam przyszli artyści teatralni, akrobaci i tancerze.

– Witam w miejscu spełniania marzeń –  powiedziała podczas konferencji prasowej zapowiadającej otwarcie nowej sceny Anna Niedźwiedź, dyrektor Teatru Cortique. – Zajmujemy ten budynek już od 4 lat. Powinnością naszą jest rozwijać to miejsce dla naszych uczniów, dla naszych artystów, tych którzy się tu uczą i tych, którzy tu pracują oraz dla naszych widzów, których jest już naprawdę spore grono.

Teatr Anny Niedźwiedź wystawia spektakle już od 20 lat, korzystając z gościnności scen w całej Polsce. Teraz przyszedł czas na własne miejsce.

– Mamy zamiar gościć na naszej nowej scenie młodych artystów. Jest ona otwarta oczywiście dla wszystkich, ale moim głównym celem jest to, by była to scena dla młodych adeptów sztuki, którzy stoją przed dużą karierą – zapowiada Anna Niedźwiedź.

Konstrukcja sceny została przystosowana do wykonywania niezwykłych ewolucji akrobatycznych, a jej kształt pozwoli widzom na oglądanie spektakli aż z trzech stron. W sumie na widowni może zasiąść aż 300 osób.

– Mamy tu miejsce dla artystów ale też mieszkańców zainteresowanych sztuką i co ciekawe nie jest to scena miejska, publiczna, tylko prywatna, pozarządowa. Bardzo nas cieszy to, że takie miejsca się w poznaniu pojawiają i wzbogacają ofertę kulturalną miasta – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Będziemy oczywiście działalność teatru wspierać, to już zresztą się dzieje, bo miasto dofinansowuje powstające tu spektakle. Tutaj, oprócz działalności artystycznej mamy jednak do czynienia także z działalnością typowo inwestycyjną. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca i mam nadzieję, że poznaniacy będą je chętnie i licznie odwiedzali – dodał.

Teatr już ma swoją wierną widownię, w ostatnich trzech latach spektakle produkowane przez teatr Anny Niedźwiedź obejrzało około 30 tys. widzów. 80% widowni teatru stanowią dzieci.

– To jest nasza misja, by przekonywać do kultury wysokiej od najmłodszych lat – mówił podczas konferencji Gabriel Kaczmarek, kompozytor, prezes Fundacji Artystyczno-Edukacyjnej Anny Niedźwiedź. – Staramy się tworzyć swego rodzaju kulturę środka, czyli taką, która będzie sięgała po treści bardziej wyrafinowane, ale w formie na tyle atrakcyjnej, żeby przyciągnąć jak najwięcej młodego odbiorcy. I to się udaje. Bo nieczęsto zdarza się, że dzieci po wizycie w operze pytają, kiedy będą mogły tu wrócić.

Edukacja kulturalna oraz wspieranie kulturalnej aktywności poznaniaków to jeden z celów Teatru Cortique. Kształci on nie tylko artystów, ale też widzów, zapraszając do współpracy szkoły, którym proponuje udział w unikatowym projekcie „Odkryj świat sceny”.  Dzięki niemu dzieci, które odwiedzają teatr, mogą rozwijać swoje kompetencje kulturowe, obcować ze sztuką, poznawać świat teatru.

Źródło: poznan.pl/Joanna Żabierek/biuro prasowe

Zdjęcia: poznan.pl

Dodaj komentarz