Tarnowo Podgórne: pojednanie po raz 29


Od 1 do 6 sierpnia Tarnowo Podgórne gości 43-osobową grupę niemieckich przyjaciół z partnerskiej gminy Fronreute. Kontakty zapoczątkowane w 1987 r. przez katolicką młodzież z Fronreute z rówieśnikami z Tarnowa Podgórnego przerodziły się w partnerstwo między parafiami i samorządami.

pojednanie

– To, że trwają one nieprzerwanie prawie trzydzieści lat, zawdzięczamy wielu osobom, ale przede wszystkim ogromnemu zaangażowaniu w tę ideę ówczesnych liderów: księży Henryka Rękosia i Karla Mohna oraz pełnej poświęceń pracy Jacka Dobrzenieckiego i Józefa Schauta – mówi Renata Brońska, prezes Stowarzyszenia Pojednanie. – Wciąż aktualne pozostaje motto tej współpracy: wspólnota modlitewna miedzy narodami nie zna granic, podziałów, uprzedzeń, stereotypów i złych doświadczeń historii.

Niemieccy goście, na czele z burmistrzem Olivierem Spissem, rozpoczęli swój pobyt od spotkania z wójtem gminy Tarnowo Podgórne Tadeuszem Czajką oraz relaksem na Tarnowskich Termach. Pozostałe dni spędzą wspólnie na Mazurach, w miejscach związanych z historią obu naszych narodów.

Organizatorów spotkania cieszy udział 13-osobowej grupy młodzieży niemieckiej z Młodzieżowej Orkiestry Dętej Blitzenreute, której na wspólnych warsztatach muzycznych towarzyszyć będzie młodzież ze Stowarzyszenia Orkiestra Da Capo. ARz

Fot. Michał Pniewski

Dodaj komentarz