Targi Budownictwa i Architektury BUDMA 2024


II edycja Konwencji Budownictwo Polska – Ukraina jest kontynuacją merytorycznej dyskusji nad szansami i zagrożeniami dla polskich firm budowlanych planujących uczestnictwo w powojennej odbudowie Ukrainy. Podczas Konwencji omawiane będą obostrzenia prawne, problemy wynikające z braku transparentności oraz ogólnej sytuacji społeczno-ekonomicznej i politycznej na Ukrainie. Przedstawione zostaną zasady funkcjonowania rynku inwestycji i ich realizacji, problemy rynku pracy na Ukrainie, zasobów materiałowych i maszynowych.

Niezwykle istotnym zagadnieniem związanym z pojęciem zielonego budownictwa jest termomodernizacja. Polska Izba Budownictwa we współpracy z organizacjami eksperckimi planuje zorganizowanie paneli dyskusyjnych, skupiając się na tematach związanych z efektywnością energetyczną w budownictwie. Polska ma dostęp do największych transferów pieniężnych na ten cel, 17% społeczeństwa zmaga się z ubóstwem energetycznym, a rosnące koszty energii i ciepła wytwarzanych ze źródeł węglowych podnoszą koszty życia. Głęboka termomodernizacja istniejących budynków wymaga lepszych i nowych materiałów, technologii i produktów – na opracowanie innowacyjnych rozwiązań Ministerstwo dysponuje programem Inteligentnych Specjalizacji i środkami w nowej perspektywie. Wydarzenie ma na celu edukację i wymianę poglądów na temat roli efektywności energetycznej w budownictwie przyszłości.

Tematem wydarzeń zorganizowanych przez Stowarzyszenie Energooszczędne Domy Gotowe jest drewno jako materiał budowlany przyszłości. Eksperci z leśnictwa, nauki zastanowią się nad rolą drewna w budownictwie w kontekście przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Jaka przyszłość czeka drewno w naszym kraju w najbliższych dekadach? Jaką strategię rozwoju powinny przyjąć polskie przedsiębiorstwa przerabiające i wykorzystujące drewno? Czy przemysł w Polsce przygotowuje się do zmian? Sporo miejsca w dyskusji zostanie poświęcone tematowi prefabrykacji i jej wkładu w zrównoważoną architekturę. Analizie zostanie poddane drewno jako kluczowy element budynków niskoemisyjnych oraz zasady gospodarki cyrkularnej w budownictwie.

Podczas Dni Inżynierskich, które odbędą się w terminie 31 stycznia – 1 lutego 2024 tematem przewodnim będzie bezpieczeństwo w rewitalizowanych budynkach wielkopłytowych. Eksperci współpracujący z Wielkopolską Okręgową Izbą Inżynierów Budownictwa przedstawią kierunki rewitalizacji osiedli z budynków wielkopłytowych, możliwości dostosowania istniejących budynków z wielkiej płyty do perspektywicznych wymagań UE dotyczących ich efektywności energetycznej, a także realne możliwości i korzyści nadbudowy budynków wielkopłytowych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz