Tani ekogroszek – czyli jaki?


Odpowiedź wydawałaby się oczywista: tani ekogroszek jest ten, który ma najniższą cenę za tonę. Wbrew pozorom kupno takiego opału może się okazać dla nas o wiele kosztowniejsze niż kupno takiego, za który musielibyśmy zapłacić wyższą cenę. W jaki sposób rozpoznać ekogroszek, dzięki któremu tanio zapewnimy ogrzewanie w naszym domu? Sprawdź, czym powinien się charakteryzować i jaką musi mieć specyfikację.

Blacksmiths coals burning for iron work

Wysoka energetyczność

Od energetyczności danego węgla (zwanej też wartością opałową czy kalorycznością) zależy, jak dużo energii można uzyskać podczas spalania opału. Im więcej energii, tym więcej ciepła. Wartość opałową określa się w megadżulach na kilogram (MJ/kg). Dobry ekogroszek powinien charakteryzować się kalorycznością na poziomie powyżej 20 MJ/kg.

Warto w tym momencie sobie uświadomić, że im ekogroszek będzie miał niższą energetyczność, tym będzie go więcej potrzeba na ogrzanie domu. A im większe zużycie, tym więcej należy kupić opału. Może się okazać, że zakup droższego opału, którego zużycie będzie dużo mniejsze, bardziej się opłaci niż zdecydowanie się na najtańszy ekogroszek o marnej specyfikacji.

Ekogroszek, a zawartość zakupionego opału

Decydując się na najtańszy cenowo ekogroszek trzeba sobie zdawać sprawę, że dla niektórych dostawców węgla może to być okazja do nieuczciwego dorobienia się. Warto, zanim kupimy ekogroszek w najniższej cenie, zorientować się, czy sprzedawca nie stosuje niedozwolonych praktyk.

Możliwe jest, że ekogroszek może zostać wymieszany z koksem. W niektórych składach węgla pracownicy mogą dorzucać ubrudzony węglem żwir, który jest bardzo trudny do odróżnienia. W takich przypadkach zaoszczędzone pieniądze będą musiały zostać wydane na kolejny zakup węgla, tym razem od sprawdzonego sprzedawcy, jakim jest np. Węgiel Sztygar, gdzie można kupić ekogroszek workowany najwyższej jakości – który można nazwać prawdziwie tanim ekogroszkiem.

Ekogroszek workowany czy luzem

W tym przypadku nie chodzi o sam sposób składowania węgla, a o to, jaki ma to wpływ na wilgotność. Optymalna wartość wilgotności ekogroszku wynosi ok. 10%. W innych przypadkach może być za suchy lub za mokry, co może powodować trudności w spalaniu opału.

Jeśli posiadamy pomieszczenie, w którym możemy składować węgiel, bez problemu możemy kupić węgiel luzem. Jednak nie mając tak dużo wolnej przestrzeni w domu lub budynku gospodarczym, najlepszym pomysłem byłby zakup workowanego ekogroszku Ultra od Węgiel Sztygar. Dzięki temu trzymanie węgla nawet na świeżym powietrzu nie będzie problemem.

Dodaj komentarz