Tablica pamięci Euro 2012 (Galeria)


Jedni twierdzą, że Euro w Poznaniu było i minęło bez echa. Trzy mecze, trochę kibiców i po całym zamieszaniu, tylko długi i remonty nam zostały. Większosć jednak zapamięta prawie miesiąc wspanialej zabawy, niezwykłych koncertów, a przede wszystkim niesamowitej atmosfery nie tylko na stadionie, w mieście, ale w Strefie Kibica na Placu Wolności.

W Strefie Kibica, czyli na Placu Wolności lub na Alejach Marcinkowskiego może znaleźć się specjalna tablica, przypominająca turniejowe emocje, które towarzyszyły poznaniakom w trakcie 24 dni trwania UEFA EURO 2012.  Taka pamiątka to jednak przede wszystkim symbol miasta otwartego i gotowego na znaczące wydarzenia europejskie i światowe.

Strefa Kibica tętniła życiem przez cały czas trwania Turnieju. Wśród ponad 700 tysięcy gości, byli entuzjaści futbolu, rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, amatorzy dobrej muzyki, czy nawet… miłośnicy brodzenia w fontannie. Przez Stary Rynek przewinęli się goście z Irlandii, Chorwacji, Włoch, Niemiec, Hiszpanii, i wielu innych krajów. Do Poznania zjechało ponad 130 tysięcy kibiców z całej Europy, prawie 400 dziennikarzy z całego świata mówiło w tym czasie o Poznaniu, nie szczędząc słów pochwały architekturze, świetnej kuchni i pełnym sympatii mieszkańcom.

Takie wydarzenia przenoszą wartość i pozytywne skojarzenia na miasta i kraje – organizatorów. Korzyści liczone są w wielu obszarach, a faktem organizacji szczycą się nawet kraje o najwyższym poziomie rozwoju na świecie. W najbardziej prestiżowej części Singapuru widnieje pomnik – patchwork zdjęciowy po I Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich organizowanych w 2010 roku.

– Nie jesteśmy Singapurem, a z sukcesem zorganizowaliśmy trzecią największą imprezę sportową świata. Poznań jest z tego dumny – mówi Michał Prymas, Pełnomocnik Prezydenta Poznania ds. EURO 2012 – Chcemy, by w mieście pozostała pamiątka na lata. Jej realizacja jest jednak uzależniona od wsparcia finansowego z zewnątrz.

Obecnie trwa budowanie finansowania przedsięwzięcia, by w jak najmniejszym stopniu obciążyć budżet Miasta. Do pomysłu przychyla się Miejski Konserwator Zabytków, a szczegóły dotyczące projektu są ustalane z Wydziałem Urbanistyki i Architektury w zespole ds. opiniowania wniosków dotyczących umieszczania w przestrzeni publicznej tablic pamiątkowych, rzeźb, instalacji plastycznych oraz tak zwanych mebli miejskich. Miasto konsultuje się także ze Stowarzyszeniem na rzecz Rehabilitacji Osób Niewidzących i Słabowidzących. Przygotowanie Miasta do EURO w kontekście udogodnień dla osób niepełnosprawnych, miało także zwrócić uwagę na potrzeby tej grupy społecznej i umożliwić pełne uczestnictwo w turnieju.

Pamiątkowa tablica wpisująca się w atmosferę miejsca, ale też oddająca emocje i charakter turnieju, mogłaby zostać wykonana przez artystę rzeźbiarza, tak by połączyć cechy międzynarodowego przedsięwzięcia ze sztuką. Współpracujący z miastem m.in. przy makiecie stadionu dla osób niewidomych, Roman Kosmala, ma już pomysł na tablicę upamiętniającą.

– Czerpię wiele satysfakcji, jeśli mogę zrobić coś dla Poznania. Wiem jaki wymiar emocjonalny miał turniej i widzę też ile korzyści dał poznaniakom. Mam nadzieję, że miastu uda się znaleźć sposób na sfinansowanie projektu. – mówi Roman Kosmala, artysta – rzeźbiarz.

– Plac Wolności i Aleje Marcinkowskiego zobowiązują. Tablica musi pozostać w zgodzie z istniejącym otoczeniem i architekturą. Sekret będzie polegał na umiejętnym połączeniu sztuki z nowoczesnością. Pracujemy nad odpowiednim kształtem, formą, grafiką. Na placu jest już tablica upamiętniająca powstańców wielkopolskich, jest też nowoczesna fontanna. Turniej miał też swój charakter i klimat. Tablica powinna wpisać się w atmosferę miejsca, ale ma oddać też emocje, wielokulturowość i znaczenie wydarzenia, którego gospodarzem był Poznań i sami poznaniacy. – dodaje Joanna Janowicz Strzyżewska, Rzecznik Prasowy EURO Poznań 2012.

Fot. J. Podolski i Strefa Kibica

1 komentarz

  1. agnieszka pisze:

    jeśli wygram kumulacje LOtto (25 mln) to ufunduje te tablice:)

Dodaj komentarz