Szwedzka gwiazda Michelina gotuje w Poznaniu


Już jutro ukaże się 25-ta edycja FOOD & FRIENDS. Z tej okazji wydawcy magazynu przygotowują w piątek 19 czerwca specjalne przyjęcie z udziałem michelinowej gwiazdy.

mindsomar19 czerwca, w dzień radosnego święta Midsommar, pierwsza w Szwecji laureatka michelinowskiej gwiazdki pojawi się w Poznaniu. TITTI QVARNSTRÖM (Bloom in the Park w Malmö) wraz ze świetnymi szefami kuchni Ernestem Jagodzińskim z Cucina 88 i Jackiem Fedde z Bazar 1838 wspólnie przygotują własną autorską interpretację dań na to święto.

To kolejne wydarzenie kulinarne w Poznaniu i kolejne, którego gospodarzem jest Cucina (tym razem przyjęcie w D.O.M. 88). Dzisiaj odbędzie się bowiem II edycji Poznańscy Kucharze Razem.

Szef Titti Qvarnström, urodziła się w Malmö, doświadczenie zdobywała w Kopenhadze, a także w Niemczech w restauracjach z gwiazdkami Michelina. Titti lączy bogate doświadczenie z olbrzymim talentem kulinarnym. Wraz z zespołem tworzą unikalne, kreatywne dania, inspirowane najświeższymi składnikami.  Pracuje głównie na sezonowych smakach i produktach. Każdy składnik odgrywa ważną rolę, zarówno indywidualnie, jak i razem z pozostałymi elementami na talerzu. Lubi  dekonstruować i eksperymentować, ale jej korzenie tkwią w klasycznej kuchni francuskiej. Restauracja nie posiada stałego menu. Koncepcja ta pozwala wykorzystywać najlepsze składniki według dostępności, dnia i nastroju. To przekłada się na kuchni i winiarni, która jest w stałej transformacji, oferując unikalne wina. To pozwala  zaspokoić bez ograniczeń potrzeby naszych gości, bez względu na smaki i alergie.
jacek i ernest

Jacek Fedde i Ernest Jagodziński

 

Co to jest Midsommar?

W weekend, który przypada najbliżej dnia św. Jana, 24 czerwca, Szwedzi obchodzą wielkie święto, sięgające być może swymi korzeniami prehistorycznych obyczajów związanych z uroczystościami, jakie towarzyszyły przesileniu letniemu. Wiele dni wcześniej karawany samochodów suną z miast do letniskowych domów, na kempingi i przystanie, a młodzi ludzie zbierają się często w swoich ulubionych miejscach nad wodą, między innymi na Ölandii, w archipelagu sztokholmskim, w Bohuslän na wybrzeżu zachodnim, a przede wszystkim w turystycznych rejonach Dalarny.
Ci, którzy zostają w swoich domach, w osiedlach willowych, zbierają się w piątek, w przeddzień świąt, na jakimś otwartym, trawiastym placu, żeby się pobawić i potańczyć. Na przedmieściach komitety osiedlowe wystawiają na podwórka długie stoły, w domach starców i w innych tego typu instytucjach podopieczni piją kawę w parkach, a miejsce centralne podczas tych wspólnych spotkań zajmuje nieodmiennie drzewko majowe, majstång, nazywane także midsommarstång, przybrane wcześniej tego dnia zielonymi gałązkami i kwiatami.
Po południu odbywają się zazwyczaj najróżniejsze konkursy i gry dla dzieci, wspólne tańce wkoło drzewka i tradycyjne taneczne zabawy. Później przychodzi kolej na rozrywki dorosłych. Zbierają się w ogrodzie, na werandzie lub pod markizą przyczepy kempingowej i oddają przyjemności konsumowania tradycyjnych w tym dniu potraw. Wkrótce muzyka zaczyna kusić do tańca, a jasna noc, która niemal w całej Szwecji niczym się nie różni od zmierzchu (na Dalekiej Północy jest dzień polarny) stwarza wyjątkowy nastrój.

Co się je na Midsommar?

Młode ziemniaczki z koperkiem, na stole pojawia się naturalnie śledź, kwaśna śmietana ze szczypiorkiem, jajka gotowane na twardo. Jako dodatek obowiązkowy w każdym domu knäckebröd (chrupkie pieczywa upieczone na cienkie , płaskie placki , które dostają drobny wzór koronki lub dołach) , żółty ser i masło. Na deser podawane są truskawki ze śmietaną.

Dodaj komentarz