Sztuka nakrywania stołu świątecznego


Stół wigilijny i wszystko to, co się na nim znajduje, jest nieodzowną częścią świąt Bożego Narodzenia. To przy nim gromadzimy się wraz z rodziną, by wspólnie biesiadować, kolędować i wręczać sobie prezenty. Warto zadbać więc o to, by nakrycie stołu odzwierciadlało tę wyjątkową, jedyną w roku atmosferę. Podpowiadamy, jak nakryć świąteczny stół, by w naszym domu zapanował magiczny duch świąt!

Co powinno znaleźć się na świątecznym stole? Dwanaście tradycyjnych potraw to podstawa, ale obok nich muszą znaleźć się także odpowiednie naczynia, sztućce i dodatki. Nakrywając wigilijny stół, postarajmy się, by nic nie było tam przypadkowe. Zastawa i nakrycie prezentują się najpiękniej, gdy współgrają ze sobą, tworząc spójną całość.

Nakrycie stołu wigilijnego w wersji tradycyjnej

Zgodnie z tradycją, na wigilijnym stole powinien znaleźć się przede wszystkim biały obrus, symbolizujący dobre intencje osób przy nim zasiadających. Taka klasyczna baza daje także większe możliwości aranżacyjne, jeśli chodzi o dobór zastawy oraz elementów dekoracyjnych. Śnieżnobiały obrus będzie bowiem pasował do zastawy w różnych kolorach, także tej wzorzystej, choć dla kontrastu można jeszcze narzucić na niego bieżnik w kolorze zielonym lub czerwonym.

Aby serwowanie świątecznych specjałów było jeszcze przyjemniejsze, warto zdecydować się na elegancki zestaw obiadowy oraz pasujące do niej szklanki, kieliszki i sztućce. Przypadkowo dobrane naczynia wywołają wrażenie nieporządku i chaosu, z kolei dania serwowane na ładnych półmiskach od razu prezentują się bardziej apetycznie. Najlepiej sprawdzi się klasyczny biały serwis lub taki z delikatnymi zdobieniami. Zastawa tego rodzaju jest uniwersalna i ponadczasowa, stanowi idealne tło dla bożonarodzeniowych dekoracji, a co więcej – można korzystać z niej przez cały rok, podczas wielu innych uroczystości.

Jak ułożyć sztućce na świątecznym stole?

Na świątecznym stole nie może zabraknąć także kompletu sztućców. Należy dopasować je do wszystkich rodzajów potraw, jakie zamierzamy serwować i ułożyć wedle kolejności ich podawania. Najlepiej sprawdzą się klasyczne sztućce w kolorze srebra, chyba że na stole pojawią się złote dekoracje – wtedy warto dopasować sztućce właśnie do nich. Po prawej stronie talerza jako pierwszy kładziemy nóż sałatkowy, następnie obiadowy, potem ten przeznaczony do jedzenia ryby, a na końcu łyżkę. Po lewej natomiast kolejno widelec sałatkowy, obiadowy oraz do ryby. Na końcu tego rzędu powinna znaleźć się jeszcze serwetka. Widelec i łyżkę deserową kładziemy nad talerzem.

Ozdoby i dekoracje na świąteczny stół

Ważnym elementem świątecznego stołu są także dekoracje. Mogą to być na przykład eleganckie świeczniki w kolorze złota, stroiki z bombek i świeżych jodłowych gałązek, żywe gwiazdy betlejemskie lub inne typowo świąteczne ozdoby. Pamiętajmy, tylko by nie wybierać ozdób zbyt wysokich ani za szerokich. Takie dodatki zajmują wiele miejsca na wigilijnym stole, a co więcej mogą zasłaniać gości i utrudniać prowadzenie swobodnej rozmowy. Wybierajmy raczej subtelne, delikatne dekoracje, które podkreślą urok chwili, ale nie przytłoczą swym nadmiarem. Warto też dobrać je do pozostałych ozdób umieszczonych w domu czy na choince, by razem tworzyły ładną, spójną całość.

Jak nakryć stół na pierwszy i drugi dzień świąt?

W pierwszym i drugim dniu świąt na stole powinny znaleźć się także naczynia do nieco mocniejszych trunków. Jeśli zamierzamy serwować gościom wino lub likier, warto zastanowić się nad doborem kieliszków, które po pierwsze będą pasowały do danego trunku, a po drugie – dobrze wkomponują się pomiędzy pozostałe elementy zastawy.

O odpowiednim szkle należy pomyśleć także, gdy w planach mamy domową imprezę sylwestrową. Podczas takich okazji na stole pojawiają się rozmaite alkohole, więc warto wiedzieć jak dobrać do nich szklanki i kieliszki. Czerwone wino pijemy na przykład w wysokich kieliszkach z szeroką czaszą, do białego natomiast pasują lampki smuklejsze i lekko zwężane ku górze. Likiery podajemy w niewielkich kieliszkach, nawet o połowę mniejszych niż te przeznaczone do win. Whisky z kolei serwować należy w niskich, przysadzistych szklankach o grubym dnie.

Dodaj komentarz