Kompleksowa opieka nad pacjentami z chorobą Parkinsona
Pacjentów, którym wszczepiono elektrody, czeka jeszcze rehabilitacja – bo spektakularna poprawa już w trakcie operacji to przede wszystkim efekt podrażnienia mózgu. By efekty pozostały na dłużej, elektrody trzeba odpowiednio dopasować.
Podczas okresowych kontroli lekarze oceniają, czy symulacja jest skuteczna – jeśli jej działanie nie jest wystarczające, można zmienić ustawienia stymulatora i dostosować go do przebiegu choroby. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne – w razie potrzeby można je wyłączyć za pomocą specjalnego pilota. Ma też własną baterię, którą wymienia się co kilka lat.
– Kompleksowa opieka nad pacjentami z chorobą Parkinsona to kolejny krok w rozwoju naszego szpitala – mówi dr n. med. Janusz Rzeźniczak, pełnomocnik dyrektora ds. lecznictwa. – Cieszę się, że w pełni wykorzystujemy nasz sprzęt i kupujemy nowy. Ale dla mnie najważniejsze jest wykorzystanie potencjału ludzkiego, umiejętności lekarzy, którzy świetnie ze sobą współpracują. Dzięki temu możemy rozszerzać zakres świadczeń o bardzo specjalistyczne procedury takie jak ta.
Zabiegi wykonywane są w ramach kontraktu z NFZ. Miejski szpital im. J. Strusia jest drugim w Poznaniu (po placówce na ul. Przybyszewskiego), w którym przeprowadzane są takie operacje. AW
Fot. Poznan.pl