Szkoły i przedszkola dostępne dla ukraińskich dzieci


Zarówno w przedszkolach, jak i szkołach młodzi uchodźcy są przyjmowani do już istniejących klas i oddziałów. Uczniowie cudzoziemscy, także z Ukrainy, otrzymują wsparcie w postaci dodatkowej bezpłatnej nauki języka polskiego. Takie lekcje odbywają się w grupach, do 10 godzin tygodniowo. Nauka j. polskiego dla maluchów, które tego potrzebują, odbywa się również w trakcie zajęć przedszkolnych.

– Nadal mamy wolne miejsca. Ta pula uległa zwiększeniu – zarówno w wyniku tworzenia dodatkowych oddziałów, jak i zmian, które wprowadził minister edukacji i nauki – mówi Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. – W tej chwili mamy ok. 800 wolnych miejsc w przedszkolach, ok. 7000 w szkołach podstawowych na wszystkich poziomach edukacji – od klasy pierwszej do ósmej oraz ponad 1600 w szkołach ponadpodstawowych, przede wszystkim w liceach i szkołach branżowych.

Do dyspozycji uczniów z Ukrainy są także oddziały przygotowawcze (uczniowie realizują w nich intensywną naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości, taka nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat). Klasy te powstały z myślą o dzieciach cudzoziemców i funkcjonują w Poznaniu od 2018 r. Obecnie w pięciu szkołach podstawowych (SP 2, SP 3, SP 10, SP 12, SP 80) działają 24 oddziały. Stopniowo będą otwierane następne w kolejnych placówkach (Wydział Oświaty, na podstawie analizy liczby dostępnych miejsc, przygotował już mapę takich szkół). Łącznie Miasto Poznań ma możliwość otwarcia 31 oddziałów przygotowawczych.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz