Szef MZ: przed nami trudny czas – grypa, infekcje dróg oddechowych i koronawirus


Pytany o ochronę lekarzy POZ przed ewentualnym zakażeniem podkreślił, że rola lekarzy POZ nie obejmuje leczenia pacjentów z koronawirusem.

„Lekarze rodzinni, do których będą trafili pacjenci, których na pierwszy rzut oka nie da się rozróżnić, czy mają infekcję innego wirusa, infekcję bakteryjną górnych dróg oddechowych czy koronawirusa, dostają narzędzie, które ich ochroni – będą mogli, za pomocą zlecenia testu, zidentyfikować, czy pacjent jest koronapozytywny” – przekonywał Niedzielski.

Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban dodał, że pacjent, który ma objawy infekcji górnych dróg oddechowych, powinien skonsultować się telefonicznie z lekarzem i ustalić, czy ma zgłosić się na wizytę osobiście. Przekonywał, że lekarz, zadając pacjentowi odpowiednie pytania, powinien ustalić, czy zlecić pacjentowi wykonanie testu na obecność COVID-19.

„To jest ułatwienie dla lekarzy POZ i dla pacjentów. Ponieważ codziennie w szczycie zachorowań na infekcje górnych dróg oddechowych ok. 100 tys. pacjentów idzie do lekarza” – podkreślił. Ocenił jednak, że każdy pacjent powinien mieć możliwość zobaczenia lekarza i bezpośredniego kontaktu z nim.

„Lekarz rodzinny dostaje do ręki mechanizm” – stwierdził. Zaznaczył, że każda ze stron, zarówno lekarz, jak i pacjent, muszą w trakcie wizyty nosić maseczki. „Każdy pracownik ochrony zdrowia powinien nosić maskę. Każdy lekarz i każdy pacjent powinni nosić maseczki” – podkreślał

Minister podkreśli, że wszyscy bierzemy odpowiedzialność za poziom zachorowań, a prof. Horban mówił, że „noszenie maseczek jest aktem altruizmu, bo chroni innych”. Niezmiennie ważnym elementem walki z pandemią, który pozwala ją utrzymywać pod kontrolą – jak stwierdził szef resortu – jest prewencja, czyli m.in. zasada DDM, czyli dezynfekcja, dystans i maseczki oraz szczepienia ochronne przeciw grypie. Dostępne będą one już we wrześniu (2 mln sztuk).

Wszystkie schematy postępowania dotyczące koronawirusa i zalecenia konsultantów dostępne będą na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce +Zalecenia dla personelu i kierowników podmiotów leczniczych+.(PAP)
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz