Szczepienia przeciwko COVID-19 – fakty i mity


Najczęstsze wątpliwości i pytania

Na temat szczepionek krąży wiele popularnych, ale obecnie już nieprawdziwych informacji. Pojawia się też ciągle wiele pytań – tymczasem na wiele pytań naukowcy poznali już odpowiedzi. Oto najczęstsze z nich:

Czy szczepionki przeciwko SARS-CoV-2 są bezpieczne? 

Tak. Wszystkie dostępne na rynku szczepionki przeciwko koronawirusowi, zanim zostały wprowadzone na rynek, przeszły liczne próby tzw. przedkliniczne, a następnie kliniczne. Urzędy rejestracji na poziomie europejskim, w USA czy w Polsce uznały je za bezpieczne. Oceniono jednoznacznie, że korzyści ze szczepionek (czyli brak zachorowania na COVID-19) są większe, niż związane z nimi ryzyko ewentualnych odczynów poszczepiennych.

Czy szczepionka oparta na m-RNA to nowa, a więc niesprawdzona technologia?

Nie. To nie jest nowa technologia, tylko technologia na nowo wykorzystana. Badania nad wykorzystaniem mRNA w leczeniu prowadzone są już od lat 70. Pomysł polega na wprowadzeniu do organizmu cząsteczki mRNA z „instrukcją” jak wytwarzać obce białko – w tym przypadku jedno z białek koronawirusa. Wytworzona w ten sposób cząsteczka to dla układu immunologicznego obcy, czyli wróg do zniszczenia. Organizm zaczyna produkować przeciwciała i buduje odporność.

Czy szczepionki oparte na m-RNA mogą zmodyfikować nasz kod genetyczny?

Nie. W komórkach człowieka nie ma mechanizmu pozwalającego na przepisanie sekwencji z mRNA na DNA i włączenie takiego DNA do genomu. To oznacza, że włączenie materiału genetycznego wirusa do ludzkiego genomu i wywarcie nań wpływu jest absolutnie niemożliwe. Terapia mRNA jest pod tym względem całkowicie bezpieczna.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz