Szczepienia przeciwko COVID-19 – fakty i mity


Trwająca już prawie dwa lata pandemia COVID-19 zmieniła życie wielu osób. Szanse na powrót normalności dały szczepienia przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Aby jednak przyniosły efekt – muszą być masowe. W Poznaniu w pełni zaszczepionych jest już ponad 70 proc. mieszkańców, ale ciągle są osoby, które nadal mają wątpliwości.

„Szacuje się, że w samym listopadzie 2021 r. z powodu COVID-19 zmarło około 20 tys. osób, a przynajmniej drugie tyle – z powodu spowodowanych przez pandemię utrudnień w dostępie do opieki zdrowotnej” – tak wskazuje raport „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”. To dokument, który przygotowali polscy naukowcy, można go znaleźć na stronie internetowej: naukaprzeciwpandemii.pl/. Płyną z niego proste wnioski – im więcej osób się zaszczepi, tym szybciej wrócimy do normalności.

– Wszystkim poznaniakom i poznaniankom, którzy już się zaszczepili, dziękuję za odpowiedzialność – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Tych, którzy jeszcze się wahają, zachęcam do podjęcia mądrej decyzji. To normalne, że czasem pojawiają się wątpliwości. Dlatego warto słuchać naukowców, lekarzy, ludzi, którzy na własne oczy widzieli, jak groźny jest koronawirus. Szczepmy się – jeżeli nie w trosce o własne zdrowie, to w trosce o naszych najbliższych: małe dzieci, rodziców i dziadków.

Niezdecydowanych oraz wahających się przekona – być może – garść faktów na temat szczepień przeciwko SARS-CoV-2 obalających popularne, krążące na temat szczepionek wątpliwości.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz