Poznań solidarny z Paryżem


Dziś o godzinie 12:00 dla upamiętnienia ofiar zamachów w Paryżu włączone zostały syreny alarmowe miasta Poznania.  Poznaniacy mogą od poniedziałku składać kondolencje, wpisując się do księgi  wystawionej w Domu Bretanii.

Po krwawych zamachach w stolicy Francji, w których zginęło niemal 130 osób, poznaniacy wyrażają swoją solidarność z paryżanami. Składają kwiaty, zapalają znicze, modlą się w intencji ofiar i ich rodzin.

Już w sobotę przed południem przed Domem Bretanii, w którym mieści się Konsulat Honorowy Francji, pojawiło się kilkadziesiąt zniczy. Poznaniacy w ten symboliczny sposób oddali hołd ofiarom zamachów w Paryżu, wyrażali wsparcie dla rodzin ofiar oraz swój sprzeciw wobec aktów terroru, w wyniku których w stolicy Francji zginęło blisko 130 osób a około 350 zostało rannych.

W geście solidarności z Francją wiele budynków w całym kraju zostało podświetlonych w barwach francuskiej flagi. W Poznaniu taka iluminacja pojawiła się na budynku Teatru Polskiego. Zawisła tam też flaga Francji z żałobną wstęgą. „Jako instytucja kultury nie możemy przejść obojętnie wobec wydarzeń, jakie miały miejsce wczorajszego wieczoru w Paryżu. Dlatego w ramach solidarności z pogrążoną w rozpaczy i żałobie Francją postanowiliśmy zareagować” – czytamy na stronie internetowej teatru.

Kondolencje dla paryżan złożył na portalu Twitter arcybiskup Stanisław Gądecki. „Współczuję, modlę się i zapewniam o solidarności Kościoła katolickiego w Polsce z Francuzami” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. O modlitwie w intencji osób zamordowanych w atakach terrorystycznych oraz ich rodzin zapewnił też w liście skierowanym do kardynała Vingt-Trois, arcybiskupa Paryża. Cały list kliknij tutaj:

W związku z tragicznymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu od dziś od 12:00 w Domu Bretanii (Stary Rynek 37, Poznań; wejście od ul. Wielkiej, II piętro) wystawiona jest księga kondolencyjna. Wpisów dokonywać można codziennie do 27 listopada w godzinach 9:00-17:00.

 

Źródło: poznan.pl

Dodaj komentarz