Święty Marcin po dwóch latach od przebudowy


Dużym udogodnieniem dla osób poruszających się komunikacją publiczną jest nowy przystanek – typu wiedeńskiego. Wyniesiony peron przystanku pomaga wsiadać i wysiadać z tramwajów ułatwiając podróżowanie komunikacją miejską osobom starszym, z niepełnosprawnościami, ale także opiekunom z dziećmi w wózkach.

Zmiany zostały szybko docenione. Ulica otrzymała wyróżnienie w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce, organizowanym przez poznański Oddział Towarzystwa Urbanistów Polskich. Jako jedyne miasto w Polsce Poznań dostał wyróżnienie w kategorii „Przestrzeń Publiczna” – za najlepiej zaprojektowaną i zmodernizowaną pod względem dostępności przestrzeń publiczną w kraju – w ogólnopolskim konkursie „Lider dostępności”. Nowy wygląd ulicy Święty Marcin docenił nawet Charles Montgomery, kanadyjski pisarz i urbanista, autor książki „Miasta szczęśliwe”.

Przebudowa ulicy pociągnęła za sobą kolejne inwestycje i przemiany. W jednej z modernistycznych Alf otwarto nowy hotel, wyremontowano pobliskie kamienice, a w budynku dawnego Collegium Historicum (obecnie Collegium Martineum) powstaje Centrum Szyfrów Enigma – miejsce, które pozwoli każdemu zrozumieć i polubić matematykę oraz przypomni rolę i wkład poznańskich kryptologów w zakończenie II wojny światowej.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz