Święty Marcin po dwóch latach od przebudowy


Konsultacje, warsztaty, ankiety

Szerokie konsultacje społeczne były bardzo ważnym elementem pracy nad kształtem nowego śródmieścia. Przed ogłoszeniem konkursu urbanistyczno-architektonicznego Miasto zapytało mieszkańców o ich opinie i pomysły. W konsultacjach wzięło udział niemal 800 osób, a kolejne setki uczestniczyły w badaniu ankietowym. W czerwcu 2015 roku odbyły się również warsztaty, podczas których eksperci udzielali wyjaśnień w sprawach technicznych i odpowiadali na pytania uczestników. Wyniki badań posłużyły do stworzenia wytycznych do opracowania koncepcji urbanistyczno-architektonicznej.

Konkursu urbanistyczno-architektoniczny na przebudowę śródmieścia ogłoszono 14 sierpnia 2015. Wpłynęły 23 prace konkursowe, których analiza i ocena zajęły blisko miesiąc. Zwyciężyła koncepcja Studia ADS z Poznania.

Bezpieczniej, przyjaźniej, bardziej zielono

Zrealizowana inwestycja przywróciła pieszym dobrze nasłoneczniony chodnik pod Alfami. Wprowadzono strefę zamieszkania i zlikwidowano sygnalizację świetlną, co sprawiło, że mieszkanki i mieszkańcy miasta mogą czuć się bezpieczniej. Posadzono 67 drzew w gruncie i 11 w donicach, a także liczne krzewy, w posadzce zamontowano fontanny, dzięki czemu przestrzeń zachęca do zatrzymania się i relaksu. Ulicę ożywiły liczne elementy małej architektury, m.in. nowe ławki z panelami słonecznymi i gniazdami USB.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz