Święty Marcin po dwóch latach od przebudowy


Bezpieczniejsza i bardziej przyjazna przestrzeń, nowe lokale i ogródki gastronomiczne, więcej pieszych i rowerzystów – to trwałe efekty, jakie widać na odnowionej części ulicy Święty Marcin. Właśnie minęły dwa lata od oddania jej do użytku.


Projekt Program Centrum to obok tramwaju na Naramowice największa inwestycja prowadzona obecnie w Poznaniu, mająca na celu ożywienie centrum miasta. W jej ramach w dużej części śródmieścia przebudowywane są ulice, nasadzana jest zieleń oraz tworzone są bardziej komfortowe i bezpieczniejsze warunki dla pieszych. Powstają nowe miejsca dla handlu i usług. Modernizowane są torowiska oraz wyznaczona zostanie nowa trasa tramwajowa w ulicy Ratajczaka, która usprawni przemieszczanie się po centrum miasta i skróci pasażerom czas przejazdu. Już pierwszy etap inwestycji znacząco zmienił oblicze tej części miasta. Po dwóch latach nie ma już wątpliwości – nowy Święty Marcin był strzałem w dziesiątkę.

– Rewitalizacja to złożony proces, który wymaga dużych starań i czasu, szczególnie działań o charakterze społecznym – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Przebudowa ulicy była tylko pierwszym krokiem, dziś już widać, że w dobrym kierunku. Inwestycja pociągnęła za sobą konkretne zmiany: na Święty Marcin wrócili przechodnie, a w ślad za nimi pojawiły się nowe restauracje oraz lokale handlowe i usługowe. Remont przyciągnął prywatnych inwestorów, a cała przestrzeń wyraźnie odżyła. Kluczowe było też wsparcie lokalnej koalicji mieszkańców i przedsiębiorców, działającej na rzecz ulicy Św.Marcin. Pandemia przyhamowała nieco tempo zachodzących zmian, ale wierzę, że tylko tymczasowo i że już wkrótce znów będziemy mogli razem obchodzić imieniny najważniejszej ulicy poznańskiego śródmieścia.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz