Święto Bambrów w Poznaniu


Przez cały czas na scenie w parku muzeum uczestnikom wydarzenia czas umilać będą występy. Zobaczymy zespół muzyki dawnej Huskarl, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, kapelę Teofil z Katowic. Prowadzenie: Szwagier z Krakowa, czyli Kazimierz Hojna.

Pierwszy kontrakt między miastem a przybyszami zawarto 1 sierpnia 1719 r. Bambrzy przybyli do Poznania by zasiedlić i odbudować wsie, które zostały zniszczone i wyludniły się w związku z wojną północną i zarazą. Władze Poznania wydały wówczas odezwę skierowaną do państw niemieckich – głównie do Bambergu w południowej Frankonii. Prawdopodobnie na wybór tego właśnie regionu miał wpływ biskup poznański Krzysztof Szembek. Gdy przebywał on w Bambergu zauważył, że mimo bogatych gospodarstw wielu chłopów żyło biednie – wynikało to z zakazu dzielenia gospodarstw pomiędzy dzieci.

Rolnicy z okolic Bambergu przybywali do Poznania falami i osiedlali się w Luboniu, Dębcu, Boninie, Jeżycach, Winiarach, Ratajach, Wildzie i Górczynie. Jedynym warunkiem dla osadników było zaświadczenie o wyznaniu rzymskokatolickim. Przybysze uzyskali od miasta bardzo korzystne warunki i razem z polskimi chłopami skutecznie odbudowali wsie. Choć nie znali języka polskiego, bardzo szybko się zaaklimatyzowali, a najważniejszą płaszczyzną ich szybkiej polonizacji była przynależność do kościoła. W końcu XIX wieku wśród katolickich mieszkańców wsi należących do miasta Poznania nie było ani jednej osoby deklarującej narodowość niemiecką.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz