Święto Czynu Niepodległościowego


6 sierpnia przypada 100 rocznica wymarszu ku Wolności Pierwszej Kadrowej pod dowództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego. O godz. 18, mszą świętą w kościele pw. św. Józefa u poznańskich karmelitów na Wzgórzu św. Wojciecha rozpoczną się uroczystości związane z obchodami Święta Czynu Niepodległościowego. Patronat medialny nad wydarzeniem objął „Nasz Głos Poznański”.

Święto Czyny Niepodległościowego - plakat

Po zakończeniu mszy świętej odbędzie się uroczysty przemarsz pod tablicę pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu przy Zamku Cesarskim (róg ul. Św. Marcina i al. Niepodległości), gdzie śpiewane będą pieśni patriotyczne, wygłoszone zostaną okolicznościowe przemówienia i zostaną złożone kwiaty.

Organizatorem obchodów jest Korporacja Akademicka Lechia.

Program obchodów Święta Czynu Niepodległościowego w Poznaniu 6 sierpnia, w 100. rocznicę wymarszu ku Wolności Pierwszej Kadrowej, pod dowództwem Komendanta Józefa Piłsudskiego, organizowanych przez środowiska społeczno-patriotyczno-sportowe.

godz. 18.00 – Msza Św. w kościele p.w. Św. Józefa (karmelici), na Wzgórzu Św. Wojciecha

godz. 19.00 – Marsz Czynu Niepodległościowego (wymarsz po Mszy Św. ze wzgórza)

godz. 19:30 – pieśni patriotyczne, okolicznościowe przemówienia i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą Józefowi Piłsudskiemu przy zamku cesarskim, róg ul. Św. Marcin i al. Niepodległości.

Informacje o I Kompanii Kadrowej i Legionach Piłsudskiego

Pierwsza Kompania Kadrowa to pododdział piechoty, powstały z połączenia członków „Strzelca” i Polskich Drużyn Strzeleckich – dwóch letnich szkół oficerskich. Został utworzony 3 sierpnia 1914 w Krakowie przez Józefa Piłsudskiego.
Formacja 3 dni później rozpoczęła historyczny marsz ku wolności. Legioniści wyruszyli z krakowskich Oleandrów 6 sierpnia 1914 roku o 3:30 rano, celem było wywołanie powstania narodowego w zaborze rosyjskim. Dowódcą był generał Tadeusz Kasprzycki.
Podczas marszu legioniści przewrócili słupy graniczne zaborców i 12 sierpnia zajęli Kielce.
Po bezskutecznej próbie przebicia się do Warszawy i wywołania tam powstania, Pierwsza Kadrowa powróciła do Krakowa, stając się w grudniu 1914 roku zalążkiem Pierwszej Brygady Legionów Polskich.
Według różnych źródeł stan kompanii wynosił 145 – 168 żołnierzy.
Marsze upamiętniające
W trzy lata od odzyskania niepodległości postanowiono uczcić wymarsz I Kadrowej. Pierwszy – symboliczny, bo z Krakowa do Michałowic, miał miejsce podczas I Zjazdu Legionistów w 1922 roku. Przemarsz na całej trasie odbył się w dziesiątą rocznicę wymarszu „Kadrówki”. Brali w niej udział tylko wojskowi.
W komunistycznej Polsce legioniści podczas prób zorganizowania marszu byli zatrzymywani przez milicje. Nieoficjalnie, w rocznicę wymarszu, spotykali się więc w swoich miejscach zamieszkania. W rocznicę śmierci Marszałka odwiedzali jego grób na Wawelu.
W 1980 roku, przy Zarządzie Regionu Ziemi Świętokrzyskiej, powstał pierwszy legalny komitet organizacyjny marszu. Jego głównym inicjatorem był działacz polityczny Wojciech Ziembiński.
W stanie wojennym władze zabroniły marszu „Kadrówki”. Mimo to marsze się odbywały. Wielu z uczestników zostało w tamtym czasie internowanych lub aresztowanych przez Służbę bezpieczeństwa.
Od lat tradycją marszu stało się zdobywanie wojskowych sprawności przez jego uczestników. Podkreślali oni, iż marsz jest dla nich formą zdobywania wiedzy o Piłsudskim i początkach budowania niepodległości państwa w czasie zaborów. Jednak głównym celem tego wydarzenia jest oddanie hołdu współtwórcom Rzeczypospolitej.
Dziś w marszu biorą udział całe rodziny, od dziadka po wnuczka.
Czy wiecie że…?
1. Oficjalne powstanie Legionów Piłsudskiego przypada 22 sierpnia 1914 roku, jednak nikt z żołnierzy nigdy nie świętował tej daty.
2. Nocą z 2 na 3 sierpnia 1914 granicę Imperium miał przekroczyć symboliczny oddział – patrol siedmiu ułanów. Ponieważ planowany wypad niósł za sobą ryzyko śmierci, Piłsudski zadecydował, że udział w nim ma być dobrowolny.
3. Dużą rolę, jeśli chodzi o styl Legionów, odegrała liczna w wojsku cyganeria artystyczna, którą tworzyło grono aktorów, poetów, malarzy, rzeźbiarzy i muzyków, m.in. Mieczysław Słobudzki, kompozytor słynnej piosenki „Rozkwitały pąki białych róż”.
4. I Brygada była formacją elitarną, wykształconą – liczną grupę stanowili absolwenci uczelni wyższych, nauczyciele, inżynierowie, lekarze, urzędnicy państwowi, literaci oraz dziennikarze. Jednak niewiele mieli wspólnego z mentalnością wojska.
5. Wiek dowódców legionistów wahał się między 24 a 30 rokiem życia. Ich podwładni byli jeszcze młodsi.
6. Do historii Legionów przeszedł 18-letni dowódca kompanii rzeszowskiej, por. Leopold Lis-Kula, który mimo młodego wieku wykazał się niesamowitym zmysłem organizacji i odwagą. Zginął w wieku 23 lat, w stopniu majora, jako dowódca grupy wojsk, walczących z Ukraińcami.
Paweł Marciniak

Dodaj komentarz