Światowy Kongres Historyków w Poznaniu


– Początki kongresu sięgają schyłku XIX wieku. Pierwszy odbył się w 1900 roku w Paryżu. Odtąd, jeśli nie było żadnych kataklizmów, odbywał się regularnie, co 5 lat. Od 1926 roku za organizację kolejnych kongresów odpowiedzialny jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych. Od tego momentu odbyły się 22 kongresy. Decyzja o tym, że zostaniemy gospodarzem kolejnego takiego wydarzenia zapadła 4 lata temu, w Chinach. Wygraliśmy te zawody dzięki wsparciu macierzystej uczelni i władz lokalnych – Miasta Poznania i Urzędu Marszałkowskiego. Od samego początku mogliśmy liczyć na wsparcie – mówił prof. Krzysztof A. Makowski, przewodniczący Wydziału Wykonawczego Komitetu Organizacyjnego XXIII MKNH Poznań 2020.

Każdego roku w Poznaniu odbywa się ponad 3 tys. wydarzeń o charakterze konferencyjnym oraz kilkadziesiąt imprez targowych. Atutem stolicy Wielkopolski w wyścigu o organizację takich wydarzeń jest ich lokowanie w centrum miasta. Ważnym elementem przygotowań do XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych 2020 są atrakcje turystyczne miasta oraz ciekawe wydarzenia towarzyszące. Wielu gości odwiedzi Poznań wraz z osobami towarzyszącymi, które chętnie zwiedzą miasto oraz skorzystają z jego oferty kulturalnej i rekreacyjnej.

– Światowy Kongres Historyczny to znakomity przykład rosnącej specjalizacji Poznania w turystyce biznesowej, dzięki której rywalizujemy z powodzeniem z innymi miastami – zauważa Jan Mazurczak, prezes PLOT. – Mamy za sobą światowy kongres nauk politycznych i światowy kongres dentystów. W sierpniu czeka nas światowy kongres antropologów. W zeszłym roku odbył się światowy kongres komputerowy. Poznań posiada międzynarodowy i europejski wizerunek, miasta otwartego. To bardzo ważne. Dzięki tego typu wydarzeniom pniemy się w rankingu miast-gospodarzy kongresów, zyskujemy niezbędną renomę i w efekcie z roku na rok będziemy gościć jeszcze więcej wydarzeń z najwyższej półki.

Polski Lokalny Komitet Organizacyjny tworzą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (KNH PAN). W jego skład wchodzą przedstawiciele UAM, KNH PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Historii Polski, władz regionalnych i miejskich. Jego współprzewodniczącymi są prof. Andrzej Lesicki, Rektor UAM, i prof. Tomasz Schramm, Przewodniczący KNH PAN.

Współpracę Miasta z UAM i PLOT w zakresie organizacji kongresu koordynuje Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. WRMiWM/ AJ

Fot. Hieronim Dymalski

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz