Światowy dzień wzroku w województwie wielkopolskim: rozpoczęły się bezpłatne badania wzroku dzieci!


8 października na całym świecie obchodzimy Światowy Dzień Wzroku. Firmy Essilor i JZO wraz z partnerami: Politechniką Wrocławską, Uniwersytetem A.Mickiewicza w Poznaniu oraz Katedrą i Kliniką Okulistyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu przyłączają się do tego święta, organizując bezpłatne badania wzroku dzieci wczesnoszkolnych. Bezpłatne badania wzroku dzieci, towarzyszące Światowemu Dniu Wzroku, odbywają się w: Szkole Podstawowej nr 53 im. E. Strzeleckiego w Głuszynie oraz Zespole Szkół w Daszewicach.

badania wzroku dzieci_Poznań Daszewice (1) badania wzroku dzieci_Poznań Głuszyna (4)

 

Celem programu bezpłatnej diagnostyki jest zbadanie dzieci pod kątem występowania chorób oczu, wad wzroku oraz innych nieprawidłowości wzrokowych. Bezpłatne badania wzroku obejmą blisko 350 dzieci w wieku 5-6 lat z Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Zaburzenia układu wzrokowego u dzieci, rozpoczynających naukę szkolną, objawiają się często trudnościami z czytaniem i pisaniem, i bywają mylone z dysleksją.

– Liczba dzieci w wieku szkolnym z nieprawidłowościami układu wzrokowego różnego typu z roku na rok jest coraz wyższa. Należy pamiętać, że wczesne wykrycie wady wzroku u dziecka pozwala na ogół na łatwą korekcję i zatrzymanie progresji tej wady. Zaburzenia akomodacji, ruchów czy ustawienia oczu są u małych dzieci bardzo łatwe w leczeniu, zazwyczaj prostymi ćwiczeniami wzrokowymi lub okularami, natomiast nieleczone mają negatywny wpływ na rozwój dziecka i jego naukę w szkole – mówi prof. dr hab. Marta Misiuk-Hojło, kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu: patrona merytorycznego programu.

Bezpłatne badania wzroku, prowadzone w ramach Światowego Dnia Wzroku, rozpoczęły się 29 września. Udział w programie jest dobrowolny i bezpłatny: deklarowali go rodzice podczas specjalnych spotkań informacyjnych w szkołach (zapisy na badania zostały zakończone). Bezpłatnym badaniom wzroku towarzyszyć będą inicjatywy edukacyjne takie, jak konkurs plastyczny „Mój przyjaciel w okularach”.

Szerzenie idei dobrego widzenia wśród rodziców, dzieci i wszystkich osób zainteresowanych to podstawowy cel wspólnych obchodów Światowego Dnia Wzroku.

Dlaczego należy regularnie badać wzrok dziecka?

·     30 proc. dzieci cierpi na problemy ze wzrokiem, co może mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, sukcesy w szkole, funkcjonowanie społeczne.

·      Dobry wzrok jest kluczowy dla postępów w nauce: 80 proc. wiedzy dzieci zdobywają dzięki temu zmysłowi.

·     Sygnałami, których nie wolno lekceważyć, są bóle głowy dziecka, częste tarcie oczu czy niechęć do czytania. Dziecko nie zawsze może dokładnie opowiedzieć, co mu jest, dlatego uważnie obserwujmy jego zachowanie.

·      Problemy ze wzrokiem u dzieci mogą mieć negatywny wpływ na ich zdrowie, wyniki w szkole (w tym trudności w czytaniu i pisaniu, obniżenie zdolności uczenia się, błędną diagnozę dysleksji), funkcjonowanie społeczne.

·     Wykrycie wad wzroku we wczesnym wieku daje duże szanse na ich całkowite wyleczenie, a ochrona oczu najmłodszych może ograniczyć ryzyko problemów ze wzrokiem w późniejszym życiu.

Więcej informacji: www.chronswojwzrok.pl, https://www.facebook.com/chronswojwzrok?fref=ts

 

Dodaj komentarz