Światowej klasy specjaliści w Szpitalu im. Wiktora Degi


Przez ostatnie trzy dni w Szpitalu im. Wiktora Degi w Poznaniu gościli ortopedzi ze Stanów Zjednoczonych z organizacji Global Spine Outreach (GSO). Poznańscy lekarze wspólnie z amerykańskimi specjalistami już po raz trzeci w historii wykonywali nowatorskie na skalę Polski operacje kręgosłupa, dzięki którym pacjenci będą mieli szansę normalnie funkcjonować. Ta inicjatywa to jednak tylko zapowiedź tego, co czeka nas już niedługo w Poznaniu. W połowie kwietnia gośćmi Szpitala będą największe autorytety medyczne na świecie. Specjaliści będą debatować m.in. o kierunku rozwoju światowej ortopedii i chirurgii kręgosłupa.

Podczas trzeciej edycji Tygodnia Kręgosłupa w Szpitalu im. Wiktora Degi zoperowaliśmy 12 pacjentów, w tym 8 dzieci. Dzięki współpracy z dr. Krzysztofem Siemionowem i resztą lekarzy z GSO mieliśmy możliwość wykonania zabiegów, których wcześniej w naszym kraju nie przeprowadzano – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kotwicki z Kliniki Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w Szpitalu im. W. Degi – To nieoceniona okazja na wymianę wiedzy oraz doświadczeń, dzięki czemu niedługo sami będziemy w stanie wykonywać tego typu operacje. Krótko mówiąc, na polsko-amerykańskiej współpracy zyskają zarówno lekarze, jak i przede wszystkim pacjenci – dodaje.

Jednym z operowanych dzieci był 12-letni chłopiec z niemal  140-stopniową skoliozą, która powstała na skutek rzadkiej choroby genetycznej – zespołu Williamsa. Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu oraz zastosowaniu technologii przywiezionych przez gości zza Oceanu, udało się wyprostować kręgosłup do takiego stopnia, że chłopiec niebawem będzie mógł normalnie funkcjonować oraz wrócić do szkoły.

Każda z operacji przebiegła pomyślnie, dzięki czemu w ciągu kilku tygodniu pacjenci będą mogli wrócić do normalnego rytmu życia. Szybki okres rekonwalescencji jest możliwy przede wszystkim dzięki zastosowaniu podczas każdego zabiegu najnowszych technologii. Jedną z wprowadzonych innowacji był neuromonitoring, pozwalający na stałą obserwację rdzenia kręgowego, w okolicy którego prowadzona jest operacja. – Zaawansowany sprzęt, który przywieźli Amerykanie, dbał o bezpieczeństwo każdego z operowanych pacjentów. W naszym szpitalu już od ponad 4 lat stosujemy podstawowy system neuromonitoringu dzięki sprzętowi podarowanemu przez WOŚP. Wykonaliśmy dzięki niemu już ponad 100 operacji. Naszym głównym celem jest to, aby neuromonitoring stał się standardem każdej operacji kręgosłupa zarówno w naszym ośrodku, jak i każdym innym w całej Polsce – mówi prof. dr hab. n. med. Tomasz Kotwicki – Lekarze z USA zapewniali, że nie jest to ich ostatnia wizyta w Poznaniu, a być może na kolejną, czwartą edycję Tygodnia Kręgosłupa w Szpitalu im. Wiktora Degi przyjdzie nam czekać mniej niż rok – dodaje.

Przyjazd amerykańskich specjalistów z GSO to tylko jeden z wielu przykładów międzynarodowej współpracy Szpitala im. W. Degi. Już w połowie kwietnia do Poznania przyjadą światowej sławy lekarze w dziedzinie ortopedii i chirurgii kręgosłupa.

Pomiędzy 16-18 kwietnia przy współpracy z Instytutem Rizzoli w Bolonii odbędzie się I Europejski Kongres Biomateriałów w Ortopedii i Chirurgii Kręgosłupa. W tych dniach specjaliści z całego świata będą rozmawiać o wykorzystaniu nowych technologii w medycynie, m.in. o stosowaniu biomateriałów kościozastępczych, substancjach osteoindukcyjnych oraz przede wszystkim możliwościach, jakie stwarza Polski Grafen – Ortopedia, chirurgia urazowa oraz chirurgia kręgosłupa to dziedziny medycyny, które rozwijają się najdynamiczniej. Rozwój technologii diametralnie zmienia obraz ortopedii, dlatego nasze spotkanie jest tak bardzo ważne. Będzie to okazja, aby podzielić się swoimi doświadczeniami oraz usystematyzować zdobytą już wiedzę – mówi prof. dr hab. n. med. Jacek Kaczmarczyk, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii w Szpitalu im. W. Degi – Operacje wykonane przy współpracy Global Spine Outreach z dr. Krzysztofem Siemionowem na czele to najlepszy przykład na to, że rozwój technologii w medycynie jest dla wielu pacjentów zbawienny. Dzieci, które jeszcze kilka lat temu nie mogłyby liczyć na normalne życie, teraz zaledwie kilka miesięcy po operacji mogą m.in. grać w piłkę z rówieśnikami – dodaje.

O Szpitalu im. Wiktora Degi

Ortopedyczno-rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu został zbudowany w 1871 roku. Na bazie Collegium Marcinkowskiego, w 1955 roku rozpoczął swoją działalność Państwowy Szpital Kliniczny nr 4 im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W Szpitalu tym działała wówczas tylko jedna Klinika Ortopedyczna. Pierwszym dyrektorem tego Szpitala został (i był nim aż do dnia przejścia na emeryturę) prof. Wiktor Dega. W 1996 r., w setną rocznicę urodzin profesora, Szpital otrzymał Jego imię.

Misją Szpitala jest leczenie i nauczanie w oparciu o najwyższe standardy. Na terenie Szpitala funkcjonuje 7 specjalistycznych klinik: Klinika Ortopedii Ogólnej, Onkologicznej i Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii; Klinika Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej; Klinika Traumatologii, Ortopedii i Chirurgii Ręki; Klinika Rehabilitacji; Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych; Klinika Reumatologii i Rehabilitacji. Mieszczą się tutaj również zakłady i pracownie (m.in. Zakład Patofizjologii Narządu Ruchu), w których uczą się studenci poznańskiego Uniwersytetu Medycznego. Ukoronowaniem dotychczasowej działalności Szpitala im. W. Degi jest przyznana Klinice Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej w 2014 nagroda im. prof. Zbigniewa Religi – statuetka „Skrzydła Chwały” oraz tytuł „Wzorcowej Placówki Służby Zdrowia”.

1 komentarz

  1. Daria pisze:

    Witam mialam zaszczyt poznac doktora Tomasza .Kotwickiego ktory mnienoperowal 18lat temu w Poznaniu.Bardzo dziekuje za
    Operacje dobrze przeprowadzona.
    Teraz moja corke to czeka .pozdrawiam caly oddzial 2e

Dodaj komentarz