SUN FLOWER ORCHESTRA „LOVE SYMPHONIC”


Zespół Sun Flower Orchestra jest formacją złożoną z muzyków różnych środowisk muzycznych Poznania. Głównymi filarami tej grupy są: Piotr Wiza, Mariusz Derewecki, Dariusz Rennert.

Sun Flower Orchestra 1 Sun Flower Orchestra 2

Piotr Wiza – poznański muzyk, kompozytor, aranżer, pianista i pedagog. Autor muzyki do słuchowisk radiowych (m.in. „Jan Paweł II w poezji polskiej” dla III Programu Polskiego Radia), programów telewizyjnych (np. cykl programów „Poznań na antenie dwójki”, „Kanał 5” Stefana Mroczkowskiego dla TVP czy recital Justyny Szafran „Znikanie” w reżyserii Laco Adamika dla Programu 2 TVP i „Zostań gwiazdą kabaretu” Krzysztofa Deszczyńskiego dla TVP 3), wieloletni wykładowca wydziału aktorskiego Akademii Sztuk Wizualnych w Poznaniu (piosenka) i Policealnego Zawodowego Studium Piosenkarskiego przy Zespole Szkół Muzycznych w Poznaniu.

Założyciel zespołu Sun Flower Orchestra, wcześniej współautor sukcesów Justyny Szafran (Grand Prix na festiwalu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, w 1996 roku). Był również współpomysłodawcą i producentem wykonawczym pierwszej i drugiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej „TPSA Music & Film” przy Viva Art. Music (dzięki jego staraniom odbyły się koncerty w Polsce takich sław jak Electric Light Orchestra Part Two, Vladimir Cosma, Jacques Luck Ponty, Ennio Moriccone).Jego muzyczne fascynacje krążą wokół sfery aranżacyjnej charakterystycznej dla Electric Light Orchestry czy też muzyki filmowej. Łączenie elementów muzyki symfonicznej z muzyką pop zaowocowało współpracą z orkiestrą kameralną Akademii Muzycznej pod kierownictwem jego przyjaciela, profesora Mariusza Dereweckiego. W jej wyniku powstało kilka produkcji artystycznych określanych często przez fachową prasę muzyczną za nowatorską i niespotykaną na rynku polskim.

Mariusz Derewecki (szef Miedzy-wydziałowego Studium Kameralistyki Akademii Muzycznej w Poznaniu) prowadzący orkiestrę kameralną złożoną ze studentów i wykładowców Akademii Muzycznej w Poznaniu.   Do składu należy grupa muzyków instrumentalistów o dużym doświadczeniu estradowym, orkiestra kameralna Mariusza Dereweckiego, grupa wokalna – m.in. słuchacze i absolwenci Policealnego Zawodowego Studium Piosenkarskiego w Poznaniu.

Dariusz Rennert -wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów. Brał udział w opolskich Debiutach w 1990 roku. Później udzielał się w różnych formacjach muzycznych i tematycznych imprezach. Często był zapraszany jako muzyk sesyjny do okazjonalnych nagrań. Okazał się utalentowanym i wszechstronnym muzykiem i wokalistą. W Sun Flower Orchestra spełnia role wokalisty wiodącego, a jego wykonanie utworu „Nie lękaj się” może wejść do kanonu polskiej muzyki christian song lub contemporary christian music.

Pod nazwą Sun Flower Orchestra zespół zadebiutował w 2003 roku w utworach Electric Light Orchestra. Łączenie elementów muzyki symfonicznej z muzyką rozrywkową, przebogate aranże, znakomite partie instrumentalne i wokalne stały się już jego rozpoznawalną wizytówką. Teraz na przełomie roku 2015/20116 ukazał się CD Sun Flower Orchestra pod tytułem „In Love Symphonic”, który szczególnie w utworach instrumentalnych skomponowanych przez Piotra Wiza pojawia się jako muzyka przestrzenna, nie tylko ilustracyjna, ale namalowana swoistymi akwarelami dźwiękowymi, które w swoim kolorycie brzmieniowym odkrywają istotę współzależności w dur i moll. Szczególnie utwory instrumentalne kompozycji Piotra tworzą muzykę przenikliwą o niepowtarzalnym warsztacie i poszukujące indywidualnej nuty nie omijające wszakże wszelkie nowe trendy.

Orkiestra Piotra Wizy i Marka Dereweckiego miała okresy lepsze i gorsze. Działała aktywnie lub z mniejszym natężeniem, niekiedy w zawieszeniu. Jednak bardzo miły prezent pod choinkę otrzymałem od Piotra – płytę CD, pod jakże znamiennym tytułem SUN FLOWER ORCHESTRA „LOVE SYMPHONIC” (niestety, długo by szukać tego krążka w dobrych sklepach muzycznych). Piotr Wiza wydał ją własnym sumptem – tu czapki, za konsekwencję w działaniu na polu muzycznym.
Czyżby żadna oficyna wydająca płyty nie była tym zainteresowana? Pytanie takie sobie, bo nie skierowuję do konkretnego odbiorcy. Przecież tzw. mendżersi – tworzący zagraniczne kooperacje – nie są nastawieni na wydawanie polskich twórców z różnych obszarów dźwięków. Tyle przydługawego wstępu.
Przechodząc do opisania artystycznych wizji Piotra Wizy, chociaż gwoli faktów zapisanych na okładce płyty trzeba też wymienić Dariusza Rennerta, kompozytora „Love zza story”, Arlee”, „To nic tak miało być” i „Cały Ty”.
Może nie jest to w stu procentach autorska płyta Piotra Wizy, ale na pewno jedna z niewielu polskich CD, która pobudza wrażliwość, nie ze względu na wykonanie (chociaż nie dosłyszałem jakiś „kiksów” instrumentalistów czy wokalistów), ale ze względu na dźwięk i brzmienie szczególnie utworów instrumentalnych „Love Symphonic Overture” i „Evermore – Love Symphonic Finale”, na pewno zasługuje na uznanie. Przemysław Ślużyński, realizator dźwięku, znacznie przyczynił się do tego, że w sposób szczególny podczas muzykowania odczuwałem wzruszenie. A song perełka „Nie lękaj się ” (znałem wcześniejszą wersję śpiewaną po angielsku przez Grahama Crowforda) piękny, wzruszający, chwyta za serce, budzi tęsknotę i … nadzieję. Klimatyczny,  wzruszający, pełen prawdy ludzkiego tu i teraz (z może i potem, kto wie?), trwa długo. Co wracam, słucham i przestaję się bać! I czego więcej. Grajcie!

Krzysztof Wodniczak

Dodaj komentarz