Sukces poznanianki w Akademii Olimpijskiej


Ewa Malchrowicz-Mośko z Zakładu Kulturowych Podstaw Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu została wybrana do pełnienia zaszczytnej funkcji koordynatora podczas „International Seminar on Olympic Studies for Postgraduate Students” w Międzynarodowej Akademii Olimpijskiej. W seminarium, które odbędzie się we wrześniu w Grecji i będzie poświęcone m.in. XXXI Letnim Igrzyskom Olimpijskim w Rio de Janeiro, weźmie udział 50 naukowców z 25 krajów z całego świata.

Ewa Malchrowicz-Mośko
Ewa Malchrowicz-Mośko jest autorką pracy doktorskiej na temat „Turystyka sportowa w społeczno-kulturowej perspektywie na przykładzie Miasta Poznania”. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt publikacji z zakresu społeczno-kulturowych aspektów sportu i turystyki, w tym m.in. turystyki olimpijskiej i dziedzictwa olimpijskiego. W zeszłym roku podczas seminarium w Grecji przedstawiła referat na temat „Blaski i cienie turystyki olimpijskiej”, w którym starała się odpowiedzieć na pytanie czy Polska jest gotowa na organizację igrzysk olimpijskich. Jest również członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Społecznych o Sporcie oraz Koła Młodych Polskiej Akademii Olimpijskiej.

Ideą międzynarodowego seminarium jest „zarażanie” młodych naukowców ideą olimpizmu oraz zachęcanie do zajmowania się w swoich badaniach tematyką olimpijską. Seminarzyści przez miesiąc uczestniczą w wykładach prowadzonych przez najwybitniejszych profesorów z całego świata zajmujących się w swoich badaniach m.in. socjologią sportu oraz jego wątkami filozoficzno-etycznymi. Młodzi badacze analizują m.in. jakie są korzyści płynące z organizacji igrzysk w sferze ekonomicznej, ekologicznej i społeczno-kulturowej oraz jakie mogą być ich aspekty negatywne. Ma to sprzyjać szerzeniu wiedzy na temat kreowania pozytywnego dziedzictwa igrzysk, tj. na przykład zachęcanie młodych ludzi do uprawiania sportu.

Międzynarodowa Akademia Olimpijska znajduje się w Olimpii na Półwyspie Peloponeskim. Miasto uznawane jest za największe muzeum sportu  na otwartej przestrzeni – to tu odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie. Znajdowało się tam m.in. sanktuarium ze świątynią, ołtarzem oraz posągiem Zeusa. W przestrzeni Olimpii powstały też takie obiekty jak stadion sportowy na dwadzieścia tysięcy widzów, hipodrom, łaźnie i gimnazjon z palestrą (szkołą boksu i zapasów). Stanowisko archeologiczne w Olimpii od 1989 roku znajduje się na prestiżowej Liście Dziedzictwa UNESCO. Międzynarodowa Akademia Olimpijska jest światowym centrum badań nad olimpizmem.

W tym roku międzynarodowa debata dotyczyć będzie w głównej mierze igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Badacze będą zastanawiali się jaki może być bilans zysków i strat dla Brazylii. Mimo ogromnych nadziei pokładanych w tej imprezie, organizatorzy oprócz walki o bezpieczeństwo na stadionach, muszą walczyć także z licznymi niepokojami społecznymi. Mieszkańcy faweli ubolewają bowiem, że pieniądze zamiast na opiekę zdrowotną czy edukację przeznaczone zostają na zawody sportowe. Igrzyska to jednak wielka szansa na poprawę wizerunku miasta. Zawody stwarzają okazję m.in. na prezentację dziedzictwa kulturowego regionu całemu światu, co czasem sprzyja też regeneracji tego dziedzictwa.

Ponadto igrzyska przede wszystkim są szansą na wielokulturową i wieloetniczną wspólną fiestę sprzyjającą zrozumieniu międzykulturowemu i walce z rasizmem, o czym tak bardzo marzył Pierre de Coubertin i co tak bardzo jest w dzisiejszym świecie potrzebne… Cieszmy się zatem igrzyskami i trzymajmy kciuki nie tylko za sportowców, ale i za organizatorów – aby przestrzegali zasad zrównoważonego rozwoju w trosce o przyszłe pokolenia – zarówno w sferze ekonomicznej, jak i ekologicznej oraz społeczno-kulturowej.

Maciej Młodzik

Dodaj komentarz