Strażnicy walczą ze smogiem


Wraz z nadejściem jesieni funkcjonariusze Eko Patrolu w ramach walki ze smogiem przeprowadzili pierwsze kontrole spalania śmieci. Mundurowi przypominają: palenie w piecu odpadami jest nielegalne.

Plastikowe butelki, kable, części samochodowe, stare gumowe dywaniki – to wszystko spalał właściciel warsztatu samochodowego na Naramowicach. Strażników miejskich zaalarmowali sąsiedzi, zaniepokojeni czarnym, duszącym dymem. Mundurowi z Eko Patrolu przyjechali na miejsce i ugasili dwa prowizoryczne paleniska w metalowych beczkach. Właściciel zakładu próbował przekonać strażników, że spala tylko drewno z palet, ale w stercie popiołu widać było metalowe części. Municypalni ukarali go mandatem i poinformowali Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska o podejrzeniu zaniedbań w gospodarowaniu odpadami produkcyjnymi na terenie zakładu pracy.

– Kolejny sygnał dotyczący spalania odpadów strażnicy otrzymali od mieszkańców ul. Grobla – informuje Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej Miasta Poznania. – Zgłaszający nie wskazali konkretnego mieszkania, dlatego funkcjonariusze Eko Patrolu postanowili odwiedzić wszystkich lokatorów, gdyż jest to wysoki, kilkupiętrowy budynek i trudno było wskazać konkretne palenisko. Ku ich zaskoczeniu nie stwierdzili żadnych uchybień, ponieważ mieszkania ogrzewane były gazem. Rozwiązanie problemu znaleźli w niewielkim warsztacie zlokalizowanym w przybudówce. Jego właściciel spalał w piecu rozmaite odpady komunalne, by ogrzać pomieszczenie.

Podobny problem zgłosili mieszańcy Świerczewa, gdzie w dwóch budynkach spalano m.in. plastikowe opakowania i stare meble. Każda z interwencji zakończyła się wysokim mandatem.

W poprzednim sezonie grzewczym strażnicy miejscy reagowali w związku ze spalaniem śmieci ponad 1,1 tys. razy. Większość zgłoszeń dotyczyła instalacji grzewczych, kilkadziesiąt – nielegalnych ognisk na działkach. Mundurowi nałożyli 257 mandatów i wystawili 22 pouczenia. 2 wnioski o ukaranie trafiły do sądu.

Tylko w 2016 roku miasto wydało 160 tys. zł na działania edukacyjne związane z zanieczyszczeniem powietrza. Wyemitowano spoty radiowe i telewizyjne dotyczące jakości powietrza, a do poznaniaków trafiły broszury zachęcające do powstrzymania się od spalania paliw stałych.

Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta uruchomił też usługę internetową „Atmosfera dla Poznania” – znaleźć ją można tutaj: http://www.poznan.pl/srodowisko/atmosfera/. Dzięki niej każdy może sprawdzić rzeczywisty stan powietrza w Poznaniu i poznać prognozę rozkładu zanieczyszczeń na najbliższe dni.

źródło poznan.pl

Dodaj komentarz