Stary dworzec otwarty w wakacje


Funkcjonalność starego dworca Głównego zdecydowała, że kolejny raz przesuwany jest termin jego zamknięcia. Dla pasażerów, którzy w większości kupują tam bilety oraz korzystają z licznych jeszcze stoisk gastronomicznych i handlowych, to dobra wiadomość. Zwłaszcza że zbliża się okres wakacji i ruch na poznańskim dworcu nie będzie wcale mniejszy niż poza sezonem urlopowym.

Budynek starego dworca miał być zamknięty już w czerwcu. Powodem miała być budowa kładki dla pieszych łączącej nowy dworzec (i jego galerię handlową oraz wielopoziomowe parkingi) z peronami po wschodniej i zachodniej stronie stacji kolejowej. W planach szklana konstrukcja kładki zlokalizowana miała być tuż przed czołową ścianą starego dworca. Budowa utrudniałaby zatem wejście pasażerom do hallu „Głównego”.

TriGranit – inwestor budowy Zespolonego Centrum Komunikacyjnego – zmienił jednak koncepcję budowy kładki. Uznał, że lepiej będzie jeśli poprowadzona zostanie nad hallem w starym obiekcie dworca. Pozwoli to na pozostawienie jego odsłoniętej ściany głównej. Ważne to ma być w przypadku rekonstrukcji budynku  do wyglądu dworca z końca XIX-stulecia.

Dla nowego planu przebudowy starego dworca ważna jednak będzie ekspertyza stanu technicznego obiektu: czy jego konstrukcja jest na tyle mocna, że pozwoli ona na poprowadzenie kładki przez budynek. Jeśli wyniki ekspertyzy okażą się niekorzystne, stary dworzec trzeba będzie rozebrać i postawić nowy budynek z XIX-wiecznym wyglądem ściany czołowej.

Plany te potwierdza zarząd nieruchomości PKP, który w związku z tą nową sytuacją zdecydował się na przesunięcie terminu zamknięcia budynku starego dworca – najwcześniej po wakacjach.

Budowa kładki w trzecim kwartale nie będzie miała wpływu na otwarcie Zespolonego Centrum Komunikacyjnego, czyli rozbudowanego nowego obiektu o dworzec PKS oraz galerię handlową i parkingi pod bieżącego koniec roku. Jeśli budynek starego dworca zostanie w tym czasie zamknięty podróżni będą mieli możliwość przejścia z nowego ZCK do dworca Zachodniego czy nowej stacji PST przejściem podziemnym. Dla nich też funkcjonować będą ruchome schody.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Świątek

Dodaj komentarz