Stadion Szyca – znamy zwycięską koncepcję


– Doceniony został czytelny układ kompozycyjny z wyraźnie zaznaczonymi osiami północ-południe oraz wschód- zachód, podkreślającymi centralną lokalizację stadionu. Na szczególne wyróżnienie zasługuje sposób połączenia stadionu z doliną Warty od strony wschodniej oraz wielofunkcyjny ciąg zieleni w kierunku parku im. Jana Pawła II – można przeczytać w uzasadnieniu do werdyktu. – Jako wartościowe oceniono zachowanie istniejącej zieleni na terenie POSiR. Pracę wyróżnia usytuowanie miejsca upamiętnienia ofiar obozu pracy dla żydów zlokalizowane na pomoście na płycie stadionu oraz kompozycja wnętrza płyty stadionu o charakterze kontemplacyjnym.

Park Wilda

Projektanci założyli, że na obszarze objętym konkursem powstanie Park Wilda. Zielonym sercem całej koncepcji jest wnętrze stadionu Szyca. Ma to być tzw. strefa rekreacji biernej i kontemplacji przyrody. To tam będzie znajdować się strefa ciszy, czyli miejsce, które dzięki naturalnemu odizolowaniu tego terenu od reszty otoczenia, ma skłaniać do refleksji i podziwiania natury.

Projekt zakłada stworzenie na płycie stadionu niewielkiego akwenu pełniącego rolę zbiornika retencyjnego porośniętego roślinnością wodną i nadwodną. Będzie on stanowić atrakcyjne siedlisko dla zwierząt, co może zwiększyć bioróżnorodność na tym terenie. W sąsiedztwie zbiornika i wejścia wschodniego projektanci zlokalizowali także ogród deszczowy.

Na większości płyty stadionu główną formą zieleni ma być łąka kwietna. Przez nią i zbiornik retencyjny ma wić się drewniana kładka spacerowa dostępna od wejścia wschodniego i południowego. Wzdłuż niej zlokalizowane mogą zostać podesty, trybuny i miejsce ekspozycji pomnika upamiętniającego ofiary obozu pracy dla żydów. Od strony wejścia południowego zaplanowano polanę rekreacyjną, gdzie będzie można odpocząć, poczytać książkę czy poleżeć na trawie.

Z kolei na koronie wału stadionu projektanci przewidzieli ścieżkę widokową dostępną z 4 par schodów zlokalizowanych na zewnętrznej skarpie oraz z pawilonu z windą od strony zachodniej i pochylni od strony południowej.

Od strony ul. Dolna Wilda zwycięzcy konkursu zakładają utworzenie strefy reprezentacyjnej wraz z szeroką aleją lipową będącą kontynuacją istniejących skwerów: Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata oraz Hoffmanna. W centralnym fragmencie alei, pod zadaszeniami, zaproponowano miejsca na organizację lokalnych festynów lub targowisk.

W centralnej części strefy reprezentacyjnej zaprojektowano plac prowadzący do istniejącego pawilonu (na wysokości ul. Głębokiej). Może on pełnić funkcję galerii ze stałą wystawą poświęconą historii stadionu. Znaleźć się tam może także kawiarnia. Pawilon jest również głównym wejściem na koronę wału, dostosowanym dla osób z niepełnosprawnościami. W obiekcie przewidziano także przestrzeń społeczną dla mieszkańców oraz taras widokowy na dachu.

Więcej na kolejnych stronach tego artykułu:

Dodaj komentarz